Zľava: Nový podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši a nový predseda strany Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie k výsledkom online ustanovujúceho snemu strany HLAS – sociálna demokracia. Bratislava, 28. november 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD vyzvali premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby predstúpil pred parlament a položku po položke predstavil náklady štátu na všetky kolá testovania na COVID-19. Informoval o tom expremiér Peter Pellegrini (nezaradený) na utorkovej tlačovej konferencii.

Ministri podľa neho zatajujú čísla o tom, koľko stálo testovanie doteraz. Otázne podľa neho je, prečo sa nakupujú ďalšie antigénové testy a či sa už minuli tie, ktoré vláda nakúpila. Pellegrini dodal, že sa plánujú obrátiť aj na Inštitút finančnej politiky a Útvar hodnoty za peniaze, aby urobili analýzu a súhrnnú správu o nákladoch. Richard Raši (nezaradený) chce tiež počuť vysvetlenie o skladovaní biologického odpadu po testovaní, či je dostatočne zabezpečený a či je všetko v súlade so zákonom.

“Pýtame sa v mene občanov SR, nech nám zdokladuje (premiér Matovič, poznámka TASR), koľko experiment plošného testovania stál,” povedal Pellegrini s tým, že doteraz nie sú známe presné dáta z testovania a verejnosť nemá ani informácie o nákladoch na akciu. Jediné známe je podľa neho to, že vláda nakúpila 13 miliónov testov za vyše 50 miliónov eur. “Netušíme, koľko sa minulo, koľko ich ešte máme a prečo treba kupovať ďalšie,” skonštatoval s tým, že sa dajú vypočítať napríklad náklady na odmeny zdravotníkom, no nie sú známe náklady na ochranné obleky, pohonné látky pri distribúcii testov, na vojakov, hasičov, nadčasy pracovníkov či náklady za pomoc z iných krajín a celkové náklady na preplatenie výdavkov samospráv.

Expremiér podotkol, že Slovensko sa stalo “laboratóriom nezrelého politika”, ktorý vymýšľal “atómovú zbraň” na COVID-19. Dodal, že v krajine sa nič nezmenilo, pretože “atómová bomba nevybuchla” a zdravotný experiment sa zmenil na fiasko. Poukázal na nárast pozitívne testovaných i úmrtí na COVID-19. Upozornil tiež, že v nemocniciach zomierajú aj ľudia, ktorí sa nedostali k zdravotnej pomoci pre pandémiu. “Aj to sú obete, s ktorými sa mnohí nemohli ísť ani rozlúčiť, keď zomierali v nemocniciach,” uviedol. Dodal, že štát sa nedá riadiť ako malá firma, v koalícii vládne chaos a nefunguje ani jeden zo semaforov, ktoré jej členovia predstavili.

Predseda DOBREJ VOĽBY Tomáš Drucker.

Nekoncepčné pokusy premiéra Igora Matoviča neprinášajú takmer žiadne výsledky a na boj s pandémiou zďaleka nestačia. Jeho sľubovaná „atómovka“ v podobe celoplošného testovania obyvateľstva bola slabá a na zlé prognózy už neupozorňujú len vedci a odborníci, ale aj samotný minister zdravotníctva.

Premiér situáciu nielenže nezvláda, ale klame a prekrúca fakty. Je nedôveryhodný a musíme ho kontrolovať. A najlepšie verejnými prenosmi z rokovaní Ústredného krízového štábu, Pandemickej komisie vlády SR a konzília odborníkov,“ povedal predseda DOBREJ VOĽBY Tomáš Drucker.

Len pomocou verejných prenosov tak bude možné overiť, či premiér na tlačových konferenciách naozaj hovorí pravdu. DOBRÁ VOĽBA preto spúšťa petíciu za verejné prenosy od začiatku až po koniec rokovaní kľúčových orgánov, ktoré navrhujú, prerokovávajú a schvaľujú opatrenia na boj s koronavírusom s názvom „MÁME PRÁVO NA PRAVDU“. „Ľudia majú právo vedieť, ako tieto rokovania prebiehajú, aké návrhy prezentujú odborníci a ako sa o nich hlasuje. A najmä preto, že závery tak, ako ich prezentuje Igor Matovič na tlačovkách, sú nedôveryhodné. Z tých tlačoviek sa nikdy nič nedozvieme. Je to zväčša táranie o tom, kto bude kopať hroby, že Sulík nevie zabezpečiť testy, že školy možno budú otvárať, že „atómovka“ sa asi bude opakovať, ale nikto nevie koľkokrát, že za všetko môže neschopná samospráva,“ doplnil Tomáš Drucker.

DOBRÁ VOĽBA je preto rozhodnutá vytvoriť maximálny tlak, aby premiéra donútila k transparentnosti a aby umožnila všetkých ľuďom prístup k informáciám. „Neodborné, kostrbaté a častokrát kontraproduktívne vyjadrenia a postupy premiéra Matoviča vzbudzujú v ľuďoch čoraz väčšiu neistotu, nedôveru a v celej spoločnosti neuveriteľný chaos. Obávam sa, že ak to takto bude pokračovať aj ďalej, namiesto spolupracujúcich ľudí dodržujúcich pravidlá, sa bude väčšina prikláňať k totálnej anarchii a dešpektu, ktorých výsledkom budú vysoké čísla nielen nakazených, ale aj obetí,“ dodal Drucker.

V súčasnosti podľa DOBREJ VOĽBY neexistuje žiadny argument, ktorý by neumožňoval priame prenosy týchto zasadnutí. Keď sa môže naživo vysielať zasadnutie parlamentu, jednotlivých parlamentných výborov či vypočúvanie kandidátov na post generálneho prokurátora, tak nemôže byť problém ani so živými prenosmi z Pandenickej komisie vlády SR, Ústredného krízového štábu a konzília odborníkov. „Občania predsa majú právo na pravdu, na pravdivé a neskreslené informácie,“ dodal Tomáš Drucker.

Petíciu nájdete TU

Zdroj: SITA

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…