Categories: Zahraničné správy

OBROVSKÁ TRAGÉDIA: V tlačenici zahynulo až 130 ľudí, väčšina bola ušliapaná. Medzi obeťami sú aj deti!

Panika na sobotňajšom indonézskom futbalovom zápase si vyžiadala 130 mŕtvych, z ktorých väčšina bola ušliapaná po tom, čo polícia na rozohnanie nepokojov použila slzotvorný plyn, čím sa toto športové podujatie stalo jedným z najsmrteľnejších na svete.

Nepokoje vypukli po skončení sobotňajšieho zápasu, v ktorom domáci Arema FC z mesta Malang na východnej Jáve prehral s Persebaya zo Surabaye 3:2.

Tisíce priaznivcov Aremy, známych ako “Arema”, sklamane po prehre svojho tímu reagovali hádzaním fliaš a iných predmetov na hráčov a futbalových funkcionárov. Fanúšikovia na protest zaplavili ihrisko štadióna Kanjuruhan a žiadali, aby vedenie Aremy vysvetlilo, prečo sa po 23 rokoch neporaziteľnosti v domácich zápasoch tento zápas skončil prehrou, uviedli svedkovia.

Výtržnosti sa rozšírili aj mimo štadióna, kde bolo uprostred chaosu prevrátených a zapálených najmenej päť policajných vozidiel. Poriadková polícia reagovala streľbou slzotvorným plynom, a to aj smerom k tribúnam štadióna, čo vyvolalo paniku v dave. FIFA slzotvorný plyn na futbalových štadiónoch zakazuje.

Niektorí sa dusili a iní boli ušliapaní, keď stovky ľudí bežali k východu v snahe vyhnúť sa slznému plynu. V chaose zahynulo na štadióne 34 ľudí vrátane dvoch policajtov a podľa niektorých správ sú medzi obeťami aj deti.

“Predtým, ako sme nakoniec použili slzotvorný plyn, sme už vykonali preventívnu akciu, pretože (fanúšikovia) začali útočiť na políciu, správať sa anarchisticky a podpaľovať vozidlá,” uviedol v nedeľu skoro ráno na tlačovej konferencii šéf polície na Východnej Jáve Nico Afinta.

Viac ako 300 ľudí bolo prevezených do neďalekých nemocníc na ošetrenie zranení, ale mnohí zomreli cestou a počas ošetrenia, povedal Afinta.

Podľa jeho slov sa počet mŕtvych pravdepodobne zvýši, pretože stav mnohých z približne 180 zranených, ktorí sa intenzívne liečia v rôznych nemocniciach, sa zhoršuje.

Indonézsky futbalový zväz, známy ako PSSI, vzhľadom na tragédiu pozastavil na neurčito najvyššiu futbalovú ligu Liga 1 a zakázal Areme organizovať futbalové zápasy do konca sezóny.

V televíznych správach bolo vidieť, ako polícia a záchranári evakuujú zranených a prenášajú mŕtvych do sanitiek.

Smútiaci príbuzní čakali na informácie o svojich blízkych vo všeobecnej nemocnici Saiful Anwar v Malangu. Iní sa snažili identifikovať telá uložené v márnici.

Indonézsky prezident Joko Widodo v nedeľu v televíznom prejave vyjadril hlbokú sústrasť s mŕtvymi.

“Hlboko ľutujem túto tragédiu a dúfam, že je to posledná futbalová tragédia v tejto krajine, nech sa v budúcnosti nestane ďalšia takáto ľudská tragédia,” povedal Widodo. “Musíme si aj naďalej zachovať športové správanie, ľudskosť a zmysel pre bratstvo indonézskeho národa.”

Ministrovi mládeže a športu, šéfovi národnej polície a predsedovi PSSI nariadil, aby dôkladne vyhodnotili futbalový zápas v krajine a jeho bezpečnostný postup.

Nariadil tiež PSSI, aby dočasne pozastavila Ligový zápas 1, kým sa nevyhodnotí a nezlepšia bezpečnostné postupy.

Minister mládeže a športu Zainudin Amali tiež vyjadril ľútosť nad tým, že “táto tragédia sa stala v čase, keď sme sa pripravovali na aktivity spojené s futbalovými zápasmi, a to na národnej aj medzinárodnej úrovni”.

Indonézia má od 20. mája do 11. júna 2023 hostiť Majstrovstvá sveta vo futbale hráčov do 20 rokov, na ktorých sa zúčastní 24 tímov. Ako hostiteľ sa krajina na pohár automaticky kvalifikuje.

“Žiaľ, tento incident určite poškodil náš futbalový imidž,” povedal Amali.

Ferli Hidayat, šéf miestnej polície v Malangu, uviedol, že na sobotňajšom zápase bolo približne 42 000 divákov, z ktorých všetci boli Aremani, pretože organizátor zakázal fanúšikom Persebaya vstup na štadión v snahe zabrániť bitkám.

Obmedzenie bolo zavedené po zrážkach medzi priaznivcami dvoch konkurenčných futbalových tímov na štadióne Blitar vo východnej Jáve vo februári 2020, ktoré spôsobili materiálne škody v celkovej výške 250 miliónov rupií (18 000 USD). Bitky boli hlásené pred štadiónom počas a po zápase semifinálového kola Pohára guvernéra Východnej Jávy, ktorý sa skončil víťazstvom Persebaya nad Arema 4:2.

Napriek tomu, že Indonézii chýbajú medzinárodné ocenenia v tomto športe, chuligánstvo je v tejto futbalom posadnutej krajine, kde sa fanatizmus často končí násilím, veľmi rozšírené, ako napríklad v roku 2018, keď dav tvrdých fanúšikov konkurenčného klubu Persib Bandung zabil priaznivca Persie Jakarta.

Sobotňajší zápas sa už zaradil medzi najhoršie davové katastrofy na svete vrátane kvalifikačného zápasu na majstrovstvá sveta v roku 1996 medzi Guatemalou a Kostarikou v Guatemala City, kde zahynulo viac ako 80 ľudí a ďalších viac ako 100 bolo zranených. V apríli 2001 sa počas futbalového zápasu v Ellis Parku v juhoafrickom Johannesburgu rozdrví viac ako 40 ľudí.

zdroj: apnews.com

 

 

redakcia

Recent Posts

Ktorý druh kávy si obľúbite, môže napovedať o vašom životnom štýle a postoji.

Čierna káva Preferujete čiernu kávu, čistú, bez prídavkov? Máte radi veci priamočiare, nemáte trpezlivosť pre…

10 mesiacov ago

V odtieňoch žĺtok sa skrýva tajomstvo zdravia, zlatistá alebo oranžová – ktorý žĺtok je najzdravší

"Vajcia patria dlhé roky k neodmysliteľným a najdôležitejším prvkom našej stravy. Či už varené, vyprážané…

10 mesiacov ago

Tento muž v roku 1983 zachránil svet od Tretej svetovej vojny, no skoro nikto o jeho hrdinskom čine nevie. Česť jeho pamiatke!

Dňa 26. septembra 1983 sa svet dostal na pokraj atómovej vojny. Zato, že nevypukla, môžeme…

11 mesiacov ago

VIDEO: Chlapci ohromili svet na predškolskej talentovej súťaži

Nič nezahreje srdce viac, ako keď sa stanete hrdým rodičom. Rodičia, ktorí prihlásili svojich štyroch…

12 mesiacov ago

VIDEO: Žena pri plašení holubov vypadla z okna. Zo 7. poschodia visela len za nohu!

Na poslednú chvíľu prišli pražskí policajti k žene, ktorá visela z okna na siedmom poschodí.…

12 mesiacov ago