Každý vie, že rôzne jedlá či lieky sú užitočné dovtedy, dokiaľ sa ich neprejeme alebo nepredávkujeme. Ak tak urobíte, následky môžu byť strašné. Pripravili sme si pre vás zoznam populárnych produktov, ktoré môžu vážne poškodiť vaše zdravie, pokiaľ presiahnete odporúčanú dávku.

1. Sójová omáčka: V roku 2013 sa mladý Američan stavil s priateľmi, že dokáže vypiť fľašu sójovej omáčky. Dostal záchvat a upadol do bezvedomia. Lekári mu diagnostikovali dehydratáciu a výsledky ukázali, že v jeho tele sa nachádzalo nadmerné množstvo sodíka. Táto nerovnováha je pre telo neskutočne nebezpečná, pretože môže spôsobiť mŕtvicu.

2. Čaj: V roku 2014 bol hospitalizovaný 56-ročný muž, pretože mu zlyhali obličky. Problém bol, že pil príliš veľa ľadového čaju. Ako sa ukázalo, pil okolo 16 pohárov denne. Jeho obličky boli poškodené oxalátom – chemikáliou, ktorá sa nachádza v čiernom čaji. Aby ste sa takýmto problémom vyhli, odporúča sa piť denne maximálne 6 šálok čierneho čaju.

3. Zubná pasta: Začiatkom 90. rokov bolo na každej paste napísané toto: „Neprehĺtajte, nepoužívajte väčšie množstvo než je veľkosť hrášku.“ Prehltnutie veľkého množstva pasty by pravdepodobne nepotešilo váš žalúdok, ktorý by všetko vyvrátil von. Dávajte si pozor pri pastách, ktoré obsahujú fluorid, čo môže byť nebezpečné najmä pre deti. Fluorid je toxický a môže spôsobiť závrat, bolesť žalúdka a dokonca smrť.

4. Muškátový oriešok: Ak zjete kúsok muškátového oriešku, je to v pohode, no ak zjete viac ako dve lyžice, môžete mať halucinácie.

5. Tuniak: Veľa ľudí si uvedomuje, že nadmerné konzumovanie tuniaka je nebezpečné, no málo z nich tuší, koľko musia zjesť, aby im to uškodilo. Niektoré druhy tuniakov obsahujú viac ortuti ako iné. Napríklad, ak osoba váži 70kg, nemala by zjesť viac ako 1,5kg tuniaka za 9 dní.

6. Masť na svaly: Tento druh masti zmierňuje bolesť svalov, no nemali by ste ju používať veľmi často. Napriek tomu, že je určená na vonkajšie použitie, metylsalicylát, ktorý tieto masti obsahujú, preniká do tela cez póry a môže spôsobiť nepríjemne problémy.

7. Sladké drievko: Dokonca aj konzumovanie pol kilogramu sladkého drievka v rámci dvoch dní môže viesť k problémom srdca. Drievko obsahuje Glycyrhizín – chemikáliu, ktorá spôsobuje zníženie hladiny draslíka v tele.  Keď klesne hladina draslíka, zvyšuje sa krvný tlak, čo môže viesť k zlyhaniu srdca.

Konzumujete niektorý z týchto produktov? Vedeli ste, že vo väčšom množstve vám môžu uškodiť? Ak vás článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať s priateľmi.

 

ZDROJ brightside.me

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…