MIMORIADNE

Epidemiológovia či infektológovia navrhujú zaviesť zákaz vychádzania podobný tomu, aký nastal po plošnom testovaní.

Pandemická komisia navrhuje tvrdý lockdown. Súhlasí s ním minister zdravotníctva Marek Krajčí, problém s ním nemá ani premiér Matovič.

Epidemiológovia či infektológovia navrhujú zaviesť zákaz vychádzania podobný tomu, aký nastal po plošnom testovaní. Znamená to, že by ľudia mohli ísť iba do obchodu – potravín, drogérie či lekárne, do práce, do školy či do prírody, no jedine vo svojom okrese. Výnimka by mala byť aj cesta na test. Ak však budete negatívny, neznamená to, že budú pre vás platiť nejaké výnimky.

Situácia sa významne zmenila

„Čím neskôr zavedieme opatrenia, tým dlhšie budú trvať,“ hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Ja budem presadzovať to, čo schválila pandemická komisia, ja som za to hlasoval,“ hovorí Krajčí. „Je nám ľúto, že to zavádzame pred Vianocami, ale situácia sa významne zmenila,“ hovorí hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva Henrieta Hudečková.

Mal by platiť zákaz vychádzania tak ako to bolo pred pilotným testovaním na Orave a po celoplošnom testovaní na Slovensku. Epidemiológovia rovnako chcú, aby sa nesmelo pohybovať medzi okresmi. “Mohlo by sa vychádzať iba kvôli práci, materskej školy, a kvôli nevyhnutným potrebám, avšak iba v rámci okresu,” informuje Krajčí. “Čím neskôr lockdown zavedieme, tým dlhšie musí trvať, kým sa dostaneme k pozitívnym číslam, aby sme opatrenia uvoľnili a dostali sa do oranžovej zóny,” doplnil minister.

Do potravín by sa mohlo chodiť len najbližšie k bydlisku.

Dôležitým faktorom je počet hospitalizácii a denný nárast prípadov. Tieto indikátory určujú budúcu záťaž pre nemocnice. “Situácia je veľmi veľmi vážna, preto bol odborníkmi podaný návrh na tvrdý lockdown. Podstatou je zákaz vychádzania. Nie preto, aby sme sa nepohybovali, ale aby sa ľudia nezdružovali,” vysvetľuje Hudečková, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu.

Tvrdý lockdown by sa mal schváliť v stredu.

Od pondelka 21. decembra sa výrazne sprísnia pandemické opatrenia. Slovensko pôjde do tvrdého lockdownu. Po zlepšení situácie budú na Slovensku platiť také prísne opatrenia, aké ich pre jednotlivé regióny určí tzv. COVID automat čiže semafor. Informoval o tom v pondelok po rokovaní vlády minister zdravotníctva Marek Krajčí. Sprísnené opatrenia by sa mali definitívne prijať v stredu.

Minister zdravotníctva v pondelok na rokovaní vlády predniesol kabinetu návrh Pandemickej komisie a COVID semaforu. Semafor by mal platiť ihneď po lockdowne, do ktorého musíme podľa Krajčího čím skôr vstúpiť. “Sprísnenie opatrení sa nebude týkať iba zatvorenia niektorých obchodných prevádzok. V hre je aj zákaz vychádzania. Musíme konať tak, aby sme čo najviac zastavili šírenie nákazy,” povedal po rokovaní vlády Krajčí.

Plán so semaforom po ukončení lockdownu je podľa ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka predvídateľný a logický. “Od určitého obdobia budeme pri schvaľovaní pandemických opatrení postupovať podľa semaforu. Je to dobré preto, aby ľudia boli pripravení, čo sa stane, keď sa situácia zlepší a čo v opačnom prípade. Na to, aby bolo Slovensko považované za červenú zónu a v celej krajine platili tvrdé opatrenia, musí byť počet hospitalizovaných viac ako 1 500 alebo faktor šírenia nákazy viac ako 1,1; či počet nových denných prípadov viac ako 1 000. Ak toto bude splnené, opatrenia budú celoplošné. Ak nie, opatrenia budú iba na regionálnej úrovni,” ozrejmil Sulík.

zdroj: SITA

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…