MIMORIADNE

Vedci v čínskom meste Wuchan objavili nový a potenciálne nebezpečnejší koronavírus, zatiaľ známy ako NeoCoV.

Podľa odborníkov je smrteľnejší a prenosnejší ako doteraz známy variant SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie covid-19. Vírus bol podľa štúdie objavený u netopierov v Južnej Afrike. Na človeka sa zatiaľ nepreniesol, ale podľa čínskych vedcov je pravdepodobné, že sa tak stane.

Štúdia výskumníkov z Wu-chanu zatiaľ nebola recenzovaná, takže nebola zatiaľ preskúmaná. Odborníci dodávajú, že bude potrebný ďalší výskum.

Podľa Wuchanskej štúdie bol NeoCoV objavený v Južnej Afrike a nie je úplne novým typom koronavírusu. Predpokladá sa, že variant NeoCoV je príbuzný koronavírusu MERS-CoV

Vírus MERS je známy od roku 2012. Je to choroba prenosná zo zvierat na ľudí. Vo všeobecnosti má nižšiu úmrtnosť, ale vyššiu úmrtnosť v porovnaní s príbuzným vírusom SARS (ktorý zahŕňa koronavírus spôsobujúci ochorenie covid-19).

Miera úmrtnosti sa vzťahuje na celkovú populáciu, zatiaľ čo miera úmrtnosti udáva podiel úmrtí v skupine postihnutej určitým javom (v tomto prípade chorobou).

Podľa štúdie variant NeoCoV zatiaľ nepreniesol vírus na človeka, ale vedci tvrdia, že k prenosu dôjde. “Vírus je vzdialený od prenosu na človeka len jednu mutáciu,” uvádza sa v štúdii.

Odborníci tiež opísali, že protilátky získané po expozícii alebo očkovaní proti covidu-19 sú proti koronavírusom MERS, a teda aj proti variantu NeoCoV, neúčinné a nedokážu ho zastaviť.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa však snaží upokojiť verejnosť, aby nepanikárila, kým sa nevykonajú ďalšie štúdie. “Až ďalšie štúdie určia, či novoobjavený vírus predstavuje riziko pre ľudstvo,” uviedla WHO na otázku ruskej tlačovej agentúry TASS.

WHO dodala, že úzko spolupracuje so Svetovou organizáciou pre zdravie zvierat, Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo, ako aj s Programom OSN pre životné prostredie, aby “monitorovala a v prípade potreby reagovala na hrozbu nových zoonotických vírusov (infekcií prirodzene prenosných medzi zvieratami a ľuďmi)”.

zdroj: msn.com, tass.com

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…