MIMORIADNE

Variant delta koronavírusu posiela do nemocníc dvakrát viac infikovaných ľudí ako variant alfa. Ukázala to rozsiahla britská štúdia uverejnená v renomovanom vedeckom časopise Lancet.

V recenzovanej štúdii, ktorú viedla organizácia Public Health England (PHE) a mimovládna výskumná organizácia Medial Research Council (MRC), sa analyzovalo 43 338 infekcií v období od 29. marca do 23. mája, keď v Británii zúrili oba varianty.

Na začiatku štúdie bola alfa na ostrovoch stále dominantná, ale na konci štúdie to bolo naopak, keďže delta je približne o 40 až 60 percent infekčnejšia ako pôvodná mutácia.

Z 34 656 prípadov alfa bolo 764 ľudí hospitalizovaných do 14 dní, čo predstavuje 2,2 % z tejto skupiny. Spomedzi 8 682 Britov nakazených deléciou muselo byť 196 ľudí, teda 2,3 %, hospitalizovaných.

Keďže medzi pacientmi v skupine Alpha bolo výrazne viac starších ľudí a menej (čiastočne) očkovaných osôb, výsledky sa museli upraviť pomocou regresnej analýzy, aby boli výpovednejšie.

Po zohľadnení všetkých týchto faktorov a prispôsobení výsledkov týmto faktorom autori štúdie zistili, že riziko hospitalizácie bolo 2,26-krát vyššie v prípade variantu delta.

Len 1,8 % skúmaných prípadov bolo u ľudí, ktorí dostali obe dávky vakcíny, takže zistenia podľa výskumníkov “poukazujú predovšetkým na riziko hospitalizácie u ľudí, ktorí nie sú očkovaní alebo sú očkovaní čiastočne”.

 

Infekčnejší delta variant  ochorenia Covid-19 (ďalej len „delta variant“) sa nielen výrazne rýchlejšie šíri, no môže sa prejaviť aj čiastočne inými príznakmi.  Strata chuti a čuchu sa vyskytuje o niečo zriedkavejšie, často sa prejavuje len ako bežné sezóne prechladnutie. To môže viesť k podceneniu príznakov a ďalšiemu šíreniu ochorenia.

Časté príznaky delta variantu:

  • Bolesť hlavy, hrdla, zvýšená teplota, kašeľ, sekrécia z nosa, hnačka.

 

zdroj: thelancet.comnemocnicapp.sk

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…