MIMORIADNE

Vedci na Cypre objavili kmeň koronavírusu, ktorý kombinuje prvky variantov delta aj omikron. Predpokladá sa, že takzvaný “deltakron” nakazil 25 ľudí. Väčšina z nich boli hospitalizovaní pacienti.

Testy odhalili u 25 pacientov na Cypre variant koronavírusu, ktorý mieša prvky delta a omikrónu. Vedci ho preto pomenovali “deltakron”. Vysoký podiel prípadov identifikovali odborníci u hospitalizovaných pacientov. “V 11 prípadoch boli pacienti hospitalizovaní,” uvádza Forbes.

“V súčasnosti existujú rôzne koinfekcie a my sme našli kmeň, ktorý je kombináciou týchto dvoch variantov,” povedal Leondios Kostrikis, profesor biológie na Cyperskej univerzite.

Hybridný variant však môže byť podľa vedcov potlačený samotným omikrónom, ktorý sa v súčasnosti šíri po celom svete. “Čoskoro uvidíme, či je deltakron patogénnejší alebo infekčnejší a či prežijú aj iné varianty koronavírusu,” dodal Kostrikis.

Nemecký virológ a epidemiológ Klaus Stöhr predpokladá, že je nepravdepodobné, že by bol deltakron skutočne nebezpečný, napísal denník Bild. „V biológii nie sú jeden a jeden bezpodmienečne dva. Len preto, že jeden vírus má vonkajšie vlastnosti dvoch iných alebo preto, že sa skombinujú mutácie dvoch variantov, neznamená to, že majú i rovnaké klinické následky,“ vysvetlil.

Stöhr tiež dodal, že neustále vznikajú stovky variantov s najrozličnejšími mutáciami. „Veľmi zriedkavo sa nejaký z nich regionálne či ešte zriedkavejšie globálne stane dominantným a na určitý čas potlačí iné varianty, až kým to isté nespraví ďalší variant,“ povedal.

Podľa iných odborníkov však ide o falošný poplach a rozhodne sa nehovorí o žiadnom novom variante koronavírusu. Vysvetľujú to ako kontamináciu vzorky.

 

zdroj: forbes, bild.de

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…