Práve sa stalo

Matovičova vláda na stredajšom rokovaní schválila uznesenie, ktorým nariadila zákaz vychádzania Začne platiť už v sobotu 19. decembra o 5.00 ráno a nie v pondelok 21. decembra, ako bolo pôvodne naplánované. Skončiť by sa mal 10. januára.

Ako uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) zatvorené budú všetky obchody, okrem nevyhnutných ako sú potraviny, lekárne či drogérie. Cestovanie medzi okresmi zakázané nebude.

Video: Tlačová konferencia po rokovaní vlády

Výnimky zo zákazu vychádzania

Zákaz vychádzania má niekoľko výnimiek. Povolená bude cesta do zamestnania, na nákup liekov, potravín, krmív a iných doplnkov pre zvieratá.

Vláda odporúča všetkým zamestnávateľom, aby umožnili zamestnancom prejsť na home office, teda prácu z domu, ak je to možné.

Podpredseda vlády Štefan Holý (Sme rodina) doplnil, že bude možné ísť tiež do banky, na poštu, do zásielkovní, ale aj do výdajných miest e-shopov. „Ak si niekto objedná tovar cez internet, tak si ho bude môcť vyzdvihnúť,“ doplnil.

Vojaci naďalej pomôžu zdravotníkom

Vláda v stredu schválila, že Ozbrojené sily Slovenskej republiky budú podporovať zdravotníkov do 30. júna 2021. Pomáhať by mali najmä pri trasovaní kontaktov osôb pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

Rozsah a účel použitia ozbrojených síl Slovenskej republiky ostáva nezmenený. Vojaci posilnia regionálne úrady verejného zdravotníctva a podporia vybrané zdravotnícke zariadenia vyčlenením do 1 500 vojakov za účelom organizačnej a administratívnej podpory.

O predĺžení nasadenia vojakov v zdravotníctve rozhodla vláda pre aktuálnu epidemiologickú situáciu na Slovensku a pre jej predpokladaný vývoj.

Štandardnou výnimkou zo zákazu vychádzania je cesta k lekárovi, do lekárne, na pohreb, uzavretie manželstva či krst. Medzi výnimkami je aj cesta na bohoslužbu a späť, ale o tom, či budú bohoslužby povolené má rozhodnúť hlavný hygienik.

Otvorené môžu byť aj lyžiarske strediská, pretože ide o individuálny šport. Počas zákazu vychádzania sa môžu stretnúť maximálne dve domácnosti, ktoré takto vytvoria tzv. bublinu. Zakázané stretávať členom viac ako dvoch domácností je zakázané aj v exteriéri.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) uviedol, že na cestovaní do zahraničia sa nemení nič, pretože okolité krajiny „sú červené“ a povinná je teda karanténa a následne test.

Video: Vyjadrenie premiéra Igora Matoviča k zákazu vychádzania

  • premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii po rokovaní vlády nebol, vyjadril sa o troch neskôr na krátkom brífingu.

Po lockdowne pomôže COVID automat

Vláda v stredu na svojom rokovaní schválila COVID automat, teda semafor, ktorý posudzuje aktuálny stav šírenia ochorenia COVID-19 v krajine a určuje mieru pandemických opatrení s pripomienkou.

COVID automat má podľa Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR), ako predkladateľa návrhu, byť návodom na cestu von z lockdownu a postupné uvoľňovanie, keď to bude situácia dovoľovať.

Epidemiologická situácia sa podľa schváleného materiálu riadi na regionálnej úrovni, pokiaľ sú splnené základné celonárodné kritéria. Aktiváciou národných kritérií sa krajina prepína na vyšší stupeň, resp. sa prepína naspäť na regionálny automat pri poklese kritérií.

Kľúčové ukazovatele umožňujúce klasifikáciu epidemiologickej situácie na národnej úrovni sú priemerný počet nových prípadov za 7 dní, počet hospitalizovaných na národnej úrovni a efektívne reprodukčné číslo. Ak 2 z 3 indikátorov dosiahnu stanovený limit na celonárodnej úrovni, tak celá republika sa riadi opatreniami na celonárodnej úrovni a prechádza do vyššieho stupňa varovania.

Prechod do vyššieho stupňa varovania

Prechod z jedného do nasledovného stupňa nastane, ak sa dosiahnu 2 z 3 limitov. Prechod do vyššieho stupňa varovania je možný už v nasledujúci pondelok po prehodnotení indikátorov. Na prechod do nižšieho stupňa je nutné dosiahnuť počet hospitalizácií a aspoň jeden z ďalších dvoch limitov. Uvoľňovanie je možné až po 10 dňoch od prehodnotenia.

Na to, aby bolo Slovensko celoplošne považované za červenú zónu 1. stupňa varovania a v celej krajine platili tvrdšie opatrenia, musia byť splnené 2 z 3 požiadaviek – počet hospitalizovaných viac ako 1 500 alebo faktor šírenia nákazy viac ako 1,1; či priemerný počet nových prípadov za 7 dní viac ako 1 000.

„Vzhľadom na pretrvávajúcu epidémiu SARS-CoV-2 na území Slovenskej republiky, kde je rozumné predpokladať jej pretváranie v horizonte mesiacov, je vnímaná potreba transparentného a predvídateľného plánu na boj s touto epidémiou. Predložený systém Covid automatu v jednej rovine transparentne a na základe dát hodnotí a komunikuje riziko na národnej ako aj regionálnej úrovni, v ďalšej úrovni na danú úroveň rizika upravuje základné opatrenia v rôznych oblastiach bežného života,“ ozrejmila MZ SR.

Transparentnosť a predvídateľnosť

COVID automat tak zabezpečuje podľa MZ SR efektívne a rýchle prijímanie opatrení a pre verejnosť poskytuje transparentnosť a predvídateľnosť.

„Po aktuálne prijímaných zásadných, prísnych avšak nevyhnutných opatreniach na zásadné obmedzenie mobility a interakcií predstavuje predložený materiál návod na cestu von z lockdownu a postupné uvoľňovanie, kde to bude situácia dovoľovať,“ doplnilo MZ SR.

Semafor popisuje metodológiu určovania rizikovosti na národnej ako aj regionálnej úrovni, mechanizmus určovania a komunikovania tohto rizika, opatrenia naviazané na jednotlivé úrovne rizika. Predmetný materiál bol predložený a prerokovaný na Konzíliu odborníkov MZSR, následne predložený a schválený pandemickou komisiou.

 

zdroj: webnoviny.sk

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…