V priebehu uplynulého obdobia polícia informovala o prípadoch krádeží vlámaním do bytov, ku ktorým dochádzalo vo zvýšenej miere na území štvrtého bratislavského okresu.

Policajti viacerých útvarov Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave sa vyšetrovaním týchto prípadov intenzívne zaoberali, pričom v rámci vyšetrovania sa opakovane obracali aj na verejnosť. Prostredníctvom tlačových správ ako aj pravidelne zverejňovaných príspevkov na FB profile Polícia SR – Bratislavský kraj, informovali verejnosť o aktuálnych praktikách a spôsoboch, ktoré páchateľom poslúžili na to, aby sa nepovoleným spôsobom dostali do bytov. Jedným zo spoločných znakov bolo znefunkčnenie magnetického uzatvárania vchodových dverí do bytového domu a zaznamenali sa aj rôzne značky, ktoré mohli slúžiť na označovanie si bytov. Preto sme apelovali na občanov prostredníctvom rád a odporúčaní, aby zvýšili svoju všímavosť, obozretnosť a zamerali sa na možné značenie si bytov rôznymi značkami alebo písanými symbolmi.

Zo strany verejnosti polícia zaznamenala intenzívnu spätnú väzbu, denne sme prijímala množstvo správ, v ktorých boli fotografie a informácie o značení si bytov a vchodov do bytových domov a tieto zverejnila.
V rámci vyšetrovania, ktoré neobišlo ani šetrenie k týmto značeniam, bolo zistené, že v niektorých prípadoch nemalo označenie na stene pri vchodových dverách do bytov priamy súvis trestnou činnosťou páchateľov (FOTO 1). Toto značenie používali rôzne subjekty pri svojej podnikateľskej činnosti, pričom o týchto svojich aktivitách neinformovali správcov domov a ani samotných vlastníkov. Zároveň sme však prijali aj množstvo informácií, ktoré vyšetrovateľom pomohli pri objasňovaní a pátraní po páchateľoch.
Na základe operatívno pátracej činnosti a intenzívneho vyšetrovania boli získané informácie smerujúce k totožnosti konkrétnych osôb, podozrivých zo spáchania týchto skutkov.

V piatok (08.04.2022) boli vo večerných hodinách na osobnej slobode policajtmi Pohotovostného policajného útvaru Bratislava a kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave IV na Sološníckej ulici v Bratislave, obmedzení na osobnej slobode dvaja muži – cudzí štátni príslušníci potom, ako sa dopustili ďalšieho vlámania do jedného z bytov, tentokrát v okrese Bratislava V. Tí boli následne eskortovaní na policajné oddelenie, kde s nimi boli vykonané potrebné procesné úkony, po vykonaní ktorých boli muži umiestnení v cele policajného zaistenia.

Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave V a v Bratislave IV už vzniesol obvinenie z trestného činu krádeže v súbehu s trestným činom porušovania domovej slobody 37-ročnému Levanovi R. a 41-ročnému Rafaellimu J., obom štátnym príslušníkom Gruzínska.

Podľa doposiaľ zabezpečenej dôkaznej situácie mali obaja muži dňa 08.04.2022 prekonať bez použitia zjavného násilia uzamknutie bezpečnostných dverí jedného z bytov na Vavilovej ulici v Bratislave. Z jeho vnútorných priestorov následne odcudzili šperky ako aj rôzne iné predmety, krádežou ktorých bola spôsobená škoda v celkovej výške cca. 13.578,- Eur.
V rámci vyšetrovania bolo preukázané, že obaja muži sa dopustili aj ďalšieho skutku, ku ktorému došlo koncom marca tohto roku na Tranovského ulici v Bratislave. Aj v tomto prípade bez zjavného násilia prekonali riadne uzamknuté bezpečnostné dvere jedného z bytov, z ktorého následne odcudzili rôzne šperky zo žltého kovu v celkovej hodnote cca. 1.154 ,- Eur.

Zo strany vyšetrovateľa bol zároveň v tejto súvislosti spracovaný aj podnet k návrhu na ich väzobné stíhanie. Za uvedené konanie hrozí v prípade preukázania viny pred súdom obvineným mužom v zmysle zákona trest odňatia slobody až na päť rokov.
Na vyšetrovaní ďalšej trestnej činnosti uvedenej dvojice v súvislosti s vlámaniami do bytov na území Bratislavy sa intenzívne pracuje, pričom sa vyhodnocujú zaistené stopy a informácie získané operatívno pátracou činnosťou.

Aj touto cestou bratislavská polícia ďakuje občanom a opätovne apeluje sa zvýšenú obozretnosť a všímavosť vo svojom najbližšom okolí ( pohyb neznámych osôb vo vchode domu, poškodenie uzamykania dvier a pod. ).

zdroj:Polícia SR – Bratislavský kraj 

 

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…