Ľudia v minulosti verili, že zeler má magické vlastnosti a prináša šťastie, takže si ľudia touto zeleninou zdobili dom a používali ho ako liek. Neskôr však zistili, aký je zeler skvelý pre zdravie a preto ho začali vo veľkom konzumovať. Listy a korene zeleru sú obľúbeným korením.

Používajú sa v čerstvej aj sušenej forme pri príprave šalátov, polievok, omáčok, marinád a studených jedál. Stopka tejto rastliny zvyčajne tvorí oblohu. Zeler je pre naše telo potrebný. Ak ho budete denne konzumovať a pridávať do jedla, ochránite sa pred rôznymi chorobami, očistíte a omladíte vaše telo a posilníte si imunitu.

Vlastnosti zeleru:
Zeler je považovaný za jeden z najužitočnejších produktov. Ľudia, zaujímajúci sa zdravým stravovaním, sa so zelerom kamarátia, pretože vedia, že zeler obsahuje veľmi malé množstvo kalórii (8-16 kalórii na 100gramov), čo z neho robí skvelú voľbu pre ľudí, ktorí chcú schudnúť. Zeler tiež obsahuje extrémne nízky glykemický index blízky nule, čo je veľmi dôležité pre ľudí s cukrovkou.

Mohlo by vás zaujímať:
100 gramov zeleru vám poskytne 33% dennej odporúčanej dávky vitamínu K, ktorého deficit je spojený s osteoporózou, rôznymi typmi rakoviny a zubného kazu. Zeler je cenným zdrojom antioxidantov a okrem širokého spektra vitamínov a minerálov obsahuje aj ďalšie fytonutrienty: flavonoly, fenolové kyseliny, flavóny, fytosteroly.

Ak budete konzumovať zeler každý deň, môžete nielen schudnúť, ale dokonca si výborne môžete posilniť telo. A to je len zlomok toho, čo zeler dokáže.

Pomôže vám zbaviť sa nadmernej hmotnosti:
Pravidelná konzumácia zelerovej šťavy pred jedlom vám pomôže znížiť hmotnosť. Zeler má veľmi nízky obsah kalórií, ale súčasne obsahuje veľa vlákniny. Táto kombinácia pomáha znižovať tendenciu k prejedaniu a utlmuje pocit hladu.

Zbaví vás nepríjemného zápachu z úst:
Občas sa zdá, akoby bol zeler špeciálne vytvorený na boj proti zápachu z úst. Najčastejšia príčina zápachu je slabá ústna hygiena. Žuvanie zeleru je užitočné z dvoch dôvodov: jeho drsnosť odstraňuje baktérie zo zadnej časti jazyka a prírodné vlákna pomáhajú čistiť zuby. Ak sa teda niekedy ocitnete bez zubnej kefky, žuvanie zeleru to zachráni.

Lieči kĺby:
Protizápalové vlastnosti zeleru pomáhajú zmierniť opuchy v kĺboch, čo môže byť veľkou úľavou pre ľudí trpiacich reumatizmom, dnou a artritídou.

Pomôže zlepšiť trávenie:
Kombinácia vlákniny a vysokého obsahu vody robí zeler jednou z najúčinnejších tráviacich pomôcok. Ak však máte hnačku, zeler by ste mali z vašej stravy vylúčiť.

Nižší cholesterol a tlak:
Látka, ktorá sa nachádza v zeleri vám môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu o 7% a krvný tlak o 18%. Preto ak trpíte na vysoký krvný tlak alebo na vysokú hladinu cholesterolu v krvi, určite si kúpte túto magickú zeleninu.

Upokojí nervy a zbaví vás nespavosti:
Často trpíte stresom? Potrebujete sa rýchlo zrelaxovať? Zjedzte trochu zeleru pred spaním. Medzi jeho priaznivé vlastnosti patrí utišujúci účinok na nervový systém. Ak pôjdete do lekárne a pozriete sa na zloženie liekov na nespavosť, uvedomíte si, že mnohé zahŕňajú výťažok zo zeleru.

Pomôže vám zbaviť sa páleniu záhy:
Ak často trpíte na pálenie záhy, zjedzte niekoľko tyčiniek zeleru. Budete prekvapení, ako krásne vám pomôže zvládnuť tento bolestivý problém.

Dodá vám energiu:
Koreň zeleru veľmi dobre bojuje proti únave. V jeho zložení obsahuje biologicky aktívne látky a éterické oleje zvyšujú výkon, zlepšujú vitalitu, znižujú stres, zvyšujú odolnosť proti stresu a zlepšujú spánok.

Kontraindikácie:
Zeler by mali používať veľmi opatrne ľudia, ktorí majú gastritídu alebo vredy. Dokonca sa jeho konzumácia neodporúča ľudom, ktorí majú problém s obličkami alebo pankreasom, ženám, ktoré sú tehotné alebo dojčia.

Máte radi zeler? Vedeli ste, aké výhody vám prináša jeho konzumácia? Alebo vás niektorý z bodov prekvapil? Dajte nám vedieť do komentárov.

ZDROJ takprosto.cc

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…