Nohy sú veľmi dobrým diagnostickým prostriedkom. Na základe jednotlivých ukazovateľov, ktoré sa môžu objaviť na vašich chodidlách môžete odhaliť nie jednu chorobu. Nemusíte byť ani lekár, aby ste zistili, že niečo nie je v poriadku.

Chodila bez ochlpenia:
Je úplne normálne ak na svojom nárte, alebo prstoch na nohách máte ochlpenie. Ak vám však chĺpky chýbajú, je to ukazovateľom toho, že niečo nie je v poriadku. Pravdepodobne máte problémy s prekrvovaním vašich končatín, alebo môže ísť o vážny problém s krvným obehom.

 

Zdeformované chodidlá:
Ako pociťujete silnú a náhlu bolesť v chodidlách a vidíte ako sa vaše prsty pomaly deformujú, môže to znamenať že máte DNU. DNA je ochorenie, kedy máte v tele príliš veľa kyseliny močovej.

Koilonychia, alebo takzvané utopené nechty:
Ak máte anémiu, teda nedostatok železa v tele, môže sa to prejaviť  aj na vašich nechtoch na nohách. Koilonychia je ochorenie nechtov, kedy sa znižuje ich tvrdosť a sú abnormálne tenké. Môže sa stať, že začnú strácať aj svoj tvar – teda sa stanú plochými.

Studené nohy:
Studené nohy nie sú až taká netradičná vec a nie stále musia predstavovať nejaký problém. Avšak sú prípady, keď sú nohy studené takmer nepretržite a nie je možné ich otepliť. Práve to môže byť prípad problémov napríklad so štítnou žľazou, konkrétne s jej zníženou aktivitou, ktorá môže byť prepojená s nadmerným homocysteinom, teda s aminokyselinou, ktorá sa spája so srdečným ochorením a zlým prekrvením končatín.

Dlhodobé vredy na chodidle:
Ak trpíte dlhodobými vredmi, teda otvorenými ranami na nohe alebo ekzémami, je veľká pravdepodobnosť, že sa u vás začína prejavovať cukrovka. To je aj dôvod, prečo sa tieto rany zvyknú nazývať diabetické rany.

Žlté nechty:
Mierne opuchnú palce na nohách a žlté nechty. To môže byť príznakom hubovej infekcie. Zlá hygiena je hlavným dôvodom tohto ochorenia. Taktiež je táto infekcie spájaná so zlou, nepriedušnou obuvou, kde sa množia baktéria.

Šupinaté nohy:
Suché, šupinaté a podráždené ložiskách na chodidlách sú prejavy zápalového ochorenia, ktoré postihujú najmä chodidlá a kožu medzi prstami. Občas sa okrem suchej a červenej pokožky môžu objaviť aj malé pľuzgieriky. Tento zápal je väčšinou vyvolaný infekciou, spôsobenou hubami, ktoré sa nazývajú „tinea pedis“, ktoré sa rozširujú najmä vo verejných priestoroch, ako je napríklad plaváreň, sauny, verejné sprchy, alebo kúpaliská.

Citlivosť končatín:
Ak trpíte cukrovkou, môže sa u vás vyskytnúť takzvaná neuropatia. Je to choroba nervov, ktoré slúžia na komunikáciu medzi telom a mozgom. Ich úlohou je vnímať dotyky, pohyby, vidieť a počuť. Ak sa tieto nervy poškodia, môžete cítiť bolesti celého tela, no hlavne citlivosť vašich končatín.

Boľavé kĺby:
Boľavé kĺby sú spájané s reumatickou artrózou. Je to stav, keď vás vlastný imunitný systém napadá vlastné telové tkanivo. Väčšinou sa to prejavuje opuchom končatín, čo vedie až k deformite končatín a kĺbov.

Červené a bolestivé chodidlá:
Tento príznak sa spája so žilnou trombózou a preto ak pociťujete bolesť chodidla, vidíte ako sa vám stále viac a viac červená a pociťujete, že vaše chodidlo je mäkšie, mali by ste urýchlene vyhľadať lekára. Trombóza je stav, kedy sa vám v krvi vytvorí zrazenina, ktorá bráni plynulému fungovaniu cievnej sústavy. Vtedy dochádza k opuchom končatín, pretože nohy nie sú dostatočne prekrvené. Ak sa však táto zrazenina uvoľní, môže pokračovať až do pľúc a potom nastane takzvaná pľúcna embólia, ktorá môže viesť až  k smrti.

Prsty, ktoré menia farbu:
Prsty, ktoré menia farbu sú prejavom Raynaudovej choroby. Je to cievne ochorenie, ktorá vzniká na základe poruchy cievneho systému. Príznakom tejto choroby nie je len zmena farby prstov, ale taktiež veľká citlivosť chodidiel na chlad či teplo. Pri takejto zmene teploty dochádza aj k zmene farieb prstov. Najprv sú biele, potom zmodrajú a po prispôsobení sa teplote dostávajú svoju farbu.

Paličkové prsty:
Pod pojmom paličkové prsty si treba predstaviť zmeny v oblasti špičky nohy. Teda nechty a prsty. Tieto zmeny môžu byť napríklad zaoblenie nechtov a zároveň zakrivenie nechtov smerom nadol, zmäkčenie  nechtov alebo zväčšenie špičiek prstov.

Nie je veľmi jasné pri akom ochorení sa vyskytujú tieto problémy, avšak určite ochorenia aktivujú zložky v krvnom obehu, ktoré posilňujú pľúca a dýchacie cesty. Ide napríklad o rakovinu pľúc, pľúcnu fibrózu alebo bronchitídu.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…