V čase, keď 10-členný medzinárodný tím expertov povolaný Svetovou zdravotníctkou organizáciou (WHO) v čínskom meste Wu-chan hľadá pôvodcu vírusu s označením SARS-CoV-2, zvyšok sveta znepokojujú nové kmene koronavírusu.

Najväčší strach má Spojené kráľovstvo, ktoré už v polovici januára zatvorilo všetky cestovné koridory v snahe ochrániť sa „pred rizikom dosiaľ neidentifikovaných nových kmeňov koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Zdá sa však, že to nepomohlo.

Okrem anglického kmeňa, ktorý sa vyvinul priamo v Británii a následne sa rozšíril do celého sveta, podľa BBC teraz zachytili na svojom území vzorky koronavírusu s ďalšími „znepokojujúcimi“ mutáciami. Ide zrejme o juhoafrický kmeň.

Juhoafrický kmeň

Úrady aktuálne podrobnejšie vyšetrujú odobraté vzorky s neznámymi genetickými zmenami, ktoré sa našli v niektorých regiónoch Spojeného kráľovstva. Testy naznačujú, že ide o mutáciu nazvanú E484K, ktorá sa vyskytuje práve v juhoafrickom variante.

Celkovo 11 prípadov našli v Bristole a ďalších 32 sa objavilo v Liverpoole. Podľa odborníkov je pravdepodobné, že mnoho vzoriek s novým kmeňom stále nenašli. Trápi ich však aj otázka, koľko ďalších mutácii koronavírusu SARS-CoV-2 sa ešte objaví.

Virológ Julian Tang z Univerzity v Leicesteri označil súčasný vývoj za „znepokojujúci, aj keď nie celkom neočakávaný“. Každý vírus totiž mutuje, vedci po celom svete aj v prípade SARS-CoV-2 našli už vyše 4 000 rôznych variantov.

Neškodné mutácie

Väčšinou je však takáto zmena „neškodná“, čo znamená, že zmutovaný vírus sa nespráva inak ako jeho pôvodca. Ako sme si však už overili aj na Slovensku, konkrétne anglický kmeň je rýchlejšie sa šíriaci a postihuje aj mladšie vekové kategórie.

V januári 2021 dokonca Briti oznámili, že tento variant môže byť spojený aj so zvýšeným rizikom úmrtia v porovnaní s inými variantnými vírusmi. Na potvrdenie tohto nálezu je však podľa nich potrebných viac štúdií.

Situácia znepokojuje aj americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré pred niekoľkými dňami vydalo upozornenie pred tromi vo svete už rozšírenými variantmi koronavírusu: „Niekedy sa objavia a zmiznú. Inokedy sa objavia a pretrvávajú.“

Američania varujú

Okrem anglického kmeňa upozorňujú aj na už spomínaný juhoafrický kmeň a na brazílsky kmeň, ktorý našli u Brazílčanov počas rutinného skríningové testovania na japonskom letisku začiatkom tohto roka. Zdá sa, že všetky tieto varianty sa šíria ľahšie a rýchlejšie.

To však podľa CDC môže viesť k nárast počtu prípadov s ochorením COVID-19, čo „spôsobí väčšie zaťaženie zdrojov zdravotnej starostlivosti, povedie k väčšiemu počtu hospitalizácií a potenciálne aj k úmrtiam“. CDC tiež zhrnulo, čo o nich nevieme a mali by sme.

Aby sme celosvetovú pandémiu zvládli, mali by sme vedieť, ako veľmi sa nové varianty už rozšírili, tiež v čom sa priebeh ochorenia spôsobeného novými variantmi líši od doterajšieho kmeňa a hlavne, ako môžu ovplyvniť účinnosť vakcín.

Účinnosť vakcín

Štúdie zatiaľ naznačujú, že protilátky, ktoré ľudské telo získa očkovaním už schválenými vakcínami rozpoznávajú aj nové varianty koronavírusu. Niektoré výskumy však tvrdia, že variant E484K bude schopný sa protilátkam „vyhnúť“.

Úspešnou v boji proti novým kmeňom vírusu SARS-CoV-2 je aj vakcína od spoločnosti Moderna. Výrobca však priznal, že imunitná odpoveď tela nemusí byť taká silná a dlhá ako pri pôvodnom kmeni koronavírusu. Podobné výsledky hlási aj konzorcium Pfizer/BioNTech.

V najhoršom prípade môžu byť vakcíny podľa odborníkov „adaptované“ na nové kmene v priebehu niekoľkých týždňov či mesiacov, ak to bude potrebné. Zdá sa teda, že aktuálne prebiehajú preteky s cieľom čo najrýchlejšie zaočkovať čo najviac ľudí, aby sme si udržali krok pred vírusom.

Nová hrozba?

Novú hrozbu v boji proti COVID-19 môže predstavovať aj štvrtkový objav výskumníkov z Brazílie. U dvoch pacientov zistili pri pozitívnom testovaní súčasne viac ako jeden variant koronavírusu. Ide o prvé dvojité infekcie koronavírusom vo svete.

Vedci z Universidade Feevale dvojitú nákazu odhalili, keď odobrali výter 90 infikovaným ľuďom v brazílskom štáte Rio Grande do Sul. U jedného z pacientov zistili dva brazílske varianty vírusu, ktoré sa vyvinuli separátne v rôznych štátoch. Známe sú ako varianty P.1 a P.2.

U ďalšieho pacienta našli koronavírus P.2 a variant B.1.91, ktorý sa prvý raz objavil vo Švédsku. Fernando Spilki, autor štúdie, uviedol, že sa obáva, že koinfekcie vytvoria kombinácie a budú generovať nové varianty ešte rýchlejšie.

Brazílska štúdia ešte nebola publikovaná vo vedeckom časopise, ani ju neskúmali iní nezávislí odborníci. Istý vedec, ktorý požiadal o zachovanie anonymity, však pripustil, že Brazílčania mohli kontaminovať vzorky počas sekvenovania, čo viedlo k nesprávnym výsledkom.

 

autor: Petra Lániková webnoviny.sk, Foto: SITA/AP Photo/Oded Balilty, File

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…