V dnešnej dobe sa môže zdať, že otázky týkajúce sa dentálnej hygieny a starostlivosti sú zodpovedané a každému jasné. Opak je však pravdou. Niektorí ľudia sa možno opýtať boja, iní by odpoveď na niektoré otázky možno aj poznali, no strach zo zubára je silnejší ako čokoľvek iné. Nech už je to akokoľvek, my vám prinášame odpovede na sedem najčastejších otázok ohľadom dentálnej starostlivosti, na ktoré odpovedala skúsená stomatologička.
1. Je možné nejak prekonať strach zo zubára? Pre mnohých ľudí predstavuje zubár veľký strach, s ktorým si nevedia poradiť. Boja sa, že zubársky zákrok bude veľmi bolestivý. Stomatologička však ľuďom odporúča pred návštevou lekára nepiť alkohol, energetické nápoje, či kávu. Nemali by ste užívať ani žiadne upokojujúce lieky.
Hlavným dôvodom je najmä to, že tieto nápoje a lieky môžu ovplyvniť účinnosť anestetika podaného zubárom pri zákroku. Vhodné je na vyšetrenie ísť ráno. Ráno býva človek najviac oddýchnutý a v pohode, čo môže podporiť hladký priebeh celého zákroku.
2. Čo je zubný kaz a ako sa proti nemu môžeme chrániť? Pri konzumácii jedla sa nám v ústach na zubnej sklovine vytvára kyslé prostredie, ktoré ju narúša. Kyslé prostredie odbúrava zo zubnej skloviny minerály a tým sa na zube môže vytvoriť malá jamka alebo dierka, čo predstavuje zubný kaz.
Predchádzať tomuto procesu môžeme tak, že si po každom jedle vypláchneme ústa vodou, alebo minerálkou. Samozrejmosťou by malo byť umytie zubov pred spaním. Po tomto umytí sa neodporúča konzumácia jedla a sladkých nápojov. V prípade smädu je v poriadku piť čistú vodu.
3. Aká je tá správna starostlivosť o zuby? Dôležité je zuby si umývať aspoň dvakrát denne po dobu troch minút. Najlepšie je využívať čo najmäkšiu zubnú kefku a zuby si umývať krúživými pohybmi. Častejšie sa stáva, že ľudia si umývajú zuby pohybom sprava doľava, čo však môže baktérie vytlačiť do ďasna a medzi zubného priestoru.
Okrem umývania je dôležité raz ročne navštíviť zubára a absolvovať preventívnu prehliadku, aby sa možné problémy zistili v čo najskoršom štádiu. Zubnou kefkou sa nedokážeme dostať všade, preto sa odporúča aspoň raz ročne absolvovať dentálna hygienu u profesionála. Ak ste boli chorý, alebo prechladnutý, nezabudne si zubnú kefku vymeniť. Za normálnych okolností ju meňte každé dva aj tri mesiace.
Tu si môžete pozrieť ako si správne čistiť zuby:
4. Aká zubná pasta je tá najvhodnejšia? Zubná pasta je pri starostlivosti o zuby najmenej dôležitým bodom. To, čo rozhoduje je spôsob, akým si zuby čistíte. Správnu techniku čistenia sme si popísali v bode číslo tri. V prípade, že netrpíte na príliš citlivé ďasná, môžete vybrať na čistenie vašich zubov ktorúkoľvek zubnú pastu.
5. Čo použiť pre belšie zuby? Belšie zuby môžete docieliť aj pomocou zubnej pasty s vyšším podielom RDA, čo je index abrazivity. V pastách s vyšším podielom RDA sú čiastočky, ktoré obrusujú vašu sklovinu, vďaka čomu budú vaše zuby belšie. Tieto pasty môžete používať každý deň, avšak ak trpíte na citlivé ďasná, odporúča sa nepoužívať ich vôbec.
6. Je nutné zubné trhliny zapečatiť? Každý človek má na žuvacích zuboch malé drážky. Niektorí zubári uprednostňujú, keď sa tieto drážky, alebo inak povedané trhliny preventívne zapečatili tesniacim materiálom, aby sa z nich v budúcnosti nevytvorili zubné kazy. V týchto trhlinách sa zvykne ukladať jedlo a následne baktérie, ktoré môžu spôsobiť tvorbu kazu.
7. Hrozí niečo pri dlhodobej neprítomnosti náhradného zuba po vytrhnutí? V prípade, že vám zubár musel vytrhnúť zub, neodkladajte jeho nahradenie. Ostatné zuby sa totiž hýbu a môžu vytvorenú medzeru rýchlo obsadiť. To môže spôsobiť nie len väčšie náklady na zákrok, ale tiež viac bolesti. V prípade neprítomnosti zuba, prípadne viacerých ziboch môže dôjsť tiež k deformácií tváre.
Ak máte nejaký problém, určite sa pokúste vyhľadať pomoc zubára čo najskôr. Práve skóre riešenie vášho stomatologického problému môže ušetriť vaše peniaze a tiež nepríjemnú bolesť pri zákroku.
ZDROJ: adme.ru