Stanislav Petrov, a former Soviet military officer, poses at his home in 2015 near Moscow. In 1983, he was on duty when the Soviet Union’s early warning satellite indicated the U.S. had fired nuclear weapons at his country. He suspected, correctly, it was a false alarm and did not immediately send the report up the chain of command. Petrov died at age 77.

Dňa 26. septembra 1983 sa svet dostal na pokraj atómovej vojny. Zato, že nevypukla, môžeme ďakovať jednému duchaprítomnému Rusovi.

V noci 26. septembra v roku 1983 sa na veliteľský bod Serpuchov-15, ktorý sa nachádza 100km od Moskvy, dostala informácia o začatí transkontinentálnych balistických striel z USA smerujúcich smerom k ZSSR. Službu mal práve vtedy podplukovník Stanislav Petrov.

Podľa inštrukcií dôstojník musel o tomto vývoji informovať vládu krajiny, ktorá by v najpravdepodobnejšom prípade rozhodla o odvete, vzhľadom k tomu, že studená vojna bola v tom čase v plnom prúde.

Petrov však analyzoval situáciu a pochopil, že systém nepodáva pravdivé informácie. Po prvé, v čase skutočného útoku by Američania nevypustili tak veľa rakiet len z jednej základne. Po druhé nikto z rádových vojakov, ktorí sledovali situáciu vo vzduchu a vo vesmíre nepodal žiadne hlásenie o vypustení rakiet.

 

Dôstojník teda podal správu o chybnom hlásení systému, ktorá sa napokon dostala až na ministerstvo obrany Ustinov. Ukázalo sa, že systém pracoval nesprávne, kvôli tomu, že slnečné svetlo sa odrazilo od vysokých oblakov a dopadlo na snímače.

Zaujímavé je, že podobné prípady sa stali aj v USA. Raz dokonca podľa systému americké jadrové bombardéry dosiahli Severný pól, aby mohli priniesť masívnu skazu do ZSSR. Ale našťastie, boli falošné signály vždy včas rozpoznané.

Samozrejme, Petrovove činy boli klasifikované. Svet sa o nich dozvedel až v roku 1991. Rok po tomto incidente dôstojník odišiel. Po zvyšok svojho života pracoval v moskovskom regióne Fryazino.

Až v roku 2006 bola v sídle OSN Petrovovi udelená cena, na ktorej bol vyrytý nápis: „Človeku, ktorý zabránil jadrovej vojne“. A vo februári 2013 muž dostal Drážďanskú cenu (25 000 eur), ktorá sa udeľuje za predchádzanie vojnovým konfliktom.

 

O smrti Petrova verejnosť informoval novinár Dmitrij Lichanov, ktorý s ním raz urobil interview. Smutné je, že prakticky táto správa nevyvolala žiadnu reakciu. Niektorí priatelia sa o jeho smrti dozvedeli až o 4 mesiace neskôr, keď sa rozhodli mužovi zavolať.

 A takto skončil život človeka, ktorý kedysi zachránil svet pred Treťou svetovou vojnou. Možno keby v tú noc mal službu niekto iný, dnes by vo svete bolo všetko inak…

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj: videoboom.cc

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…