O novej mutácii sa vie len málo: údajne pochádza z Kamerunu a má mnoho mutácií.
Dvanásť ľudí z južného Francúzska sa údajne nakazilo novým variantom koronavírusu. K nákaze došlo po návrate osoby z Kamerunu. Testy infikovanej osoby preukázali “netypickú kombináciu mutácií”.
O B.1.640.2, klasifikácii nového zmutovaného variantu, je zatiaľ známe len veľmi málo. Vedci dospeli k záveru, že mutant môže pochádzať z Kamerunu. Patogén objavili odborníci z IHU Mediterranee Infection v Marseille.
“Naozaj máme niekoľko prípadov nového variantu v georgafickej oblasti Marseille,” potvrdil profesor Philippe Colson, ktorý stojí na čele tímu, ktorý novú mutáciu objavil. „Pomenovali sme to ‘variant IHU’,” povedal pre Daily Mail.
Zo štúdie tiež vyplýva, že vedcom sa podarilo identifikovať 46 mutácií v proteíne nového variantu. Variant Omikron, ktorý sa v súčasnosti stáva dominantným variantom v čoraz väčšom počte krajín, má 37 mutácií. Podľa štúdie patogén obsahuje známe mutácie ako N501Y a E484K v proteíne spike.
E484K je takzvaná úniková mutácia. To môže ovplyvniť účinnosť vakcín. Existuje možnosť, že mutácia je nákazlivejšia ako pôvodný vírus SARS-CoV-2.
Najefektívnejším spôsobom kontroly súčasnej pandémie nového ochorenia COVID-19 je očkovanie.
Pre ministerstvo zdravotníctva je očkovanie proti ochoreniu COVID-19 jednou z priorít a denne odborníci na rezorte kladú dôraz na zrýchlenie vakcinácie na Slovensku.
Očkovanie je najúčinnejšia ochrana pred infekčnými chorobami, na ktoré sa v minulosti často zomieralo. Chráni očkované osoby pred prenosom ochorenia a následnými komplikáciami, ale rovnako aj ich blízke osoby, na ktoré vďaka očkovaniu nemôžu ochorenie preniesť. A tak sa znižuje riziko šírenia infekcie medzi rodinnými príslušníkmi, kolegami, susedmi a inými ľuďmi v okolí. Očkovanie je prínosom pre celú spoločnosť. Ak je v populácii dostatočný podiel zaočkovaných osôb, dochádza k nepriamej ochrane tých, ktorí sa očkovať nemôžu (malé deti, pacienti s oslabenou imunitou).
zdroj: tagesspiegel.de, Daily Mail