Predstava romantického večera stráveného v prírode je veľmi lákavá.

Sedíte na deke položenej v mäkkej tráve, v ruke držíte pohár vína, niečo malé si dáte a rozprávate sa s osobou, ktorá je vám najdrahšia. Keď prídete domov, rýchlo sa osprchujete, ale čo nevidíte? Nad členkom máš malú, takmer nepostrehnuteľnú tmavú škvrnu, ktorá ťa začína neznesiteľne svrbieť. Pri bližšom pohľade zistíte, že ste si priniesli nepozvaného hosťa zvonku – kliešťa! Prepadáte panike, čo teraz? Myslíte na encefalitídu a boreliózu a zmätene pobehujete po byte a hľadáte kvapku oleja a tyčinku do uší, aby ste sa pokúsili odstrániť tento nepríjemný prenášač chorôb. Hrozný scenár? Urobte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste takejto situácii zabránili.

Najaktívnejšie sú koncom jari a v lete

Kliešte sú roztoče patriace do čeľade kliešťovitých a ich hlavným zdrojom obživy je sanie krvi cicavcov, plazov a vtákov. Sú hlavnými a najobávanejšími prenášačmi lymskej boreliózy, kliešťovej encefalitídy a mnohých ďalších infekčných ochorení. Vyskytujú sa na celom našom území a najčastejšie ich nájdeme vo vysokej tráve, kde čakajú na svoju príležitosť, prichytené na steblách vysokých od 20 cm do 1 metra. Budete mať šťastie, ak ich nájdete aj v lese.

Od larvy po dospelého jedinca

Ich vývoj je pomerne dlhý – v ideálnych podmienkach trvá 2 roky, kým kliešť prejde všetkými vývojovými štádiami, ale v závislosti od výberu vhodného hostiteľa a teplotných podmienok to môže trvať až 4 roky. Toto náročné obdobie sa začína nakladením 1000 – 3000 vajíčok do pôdy, z ktorej sa vyliahnu ako šesťnohé larvy. V tomto štádiu vyhľadávajú malé živočíchy, na ktorých sa prichytia a parazitujú (zvyčajne vtáky a jašterice). Po tomto cykle sa z nich stanú osemnohé nymfy, ktoré opäť potrebujú vhodného hostiteľa na ďalší vývoj. Až po druhom cykle kŕmenia dospievajú.

Ako sa dá kliešťom vyhnúť oblúkom?

Vo všeobecnosti neznášajú ostré vône, preto nie je nič jednoduchšie ako si vyrobiť domáci repelent z aromatických prísad. Vyrába sa kombináciou mletej škorice a klinčekov. Po vychladnutí nalejte tekutinu do fľaše s rozprašovačom a postriekajte si ňou oblečenie pred každou cestou do rizikových oblastí. Ďalšími účinnými pomocníkmi sú esenciálne oleje, najmä mätový, eukalyptový a levanduľový. Stačí ich jemne votrieť na miesta, ktoré nie sú skryté pod oblečením, alebo použiť rovnaký roztok ako klinček a škoricu.

Nenechajte nič na náhodu

Samozrejme, najlepšie je prijať opatrenia, ktoré vytvoria neprekonateľnú bariéru pre kliešte, t. j. nedajú im šancu prichytiť sa na vašu pokožku. Môžete to dosiahnuť tak, že budete mať nohavice vždy zastrčené v ponožkách bez ohľadu na počasie. Po príchode domov sa zbavte všetkého oblečenia a dôkladne si skontrolujte telo. Kliešte sa najradšej zavrtávajú do miest, kde je koža tenká a ľahko prístupná, teda do podkolenných jamiek, krku, podpazušia a slabín, preto tieto miesta vždy zakrývajte. Nezabudnite na pokrývku hlavy, najlepšie kapucňu, ktorá zakrýva aj zadnú časť krku. Ak sa chystáte kempovať v prírode, uistite sa, že váš stan má niekoľko vrstiev, z ktorých jedna musí byť z ľahkej sieťoviny, cez ktorú sa nedostane žiadny hmyz.

zdroj: prosvet.cz

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…