Predseda vlády SR Igor Matoviè (vpravo) poèas tlaèovej konferencie v rámci rokovania 57. schôdze vlády SR. Bratislava, 7. december 2020. Foto: SITA/Úrad vlády SR
Iná možnosť už vraj nezostáva. Množstvo ľudí v nemocniciach, ktoré sa čochvíľa dostanú na hranu svojich možností, donútilo expertov združených v rámci Pandemickej komisie o jasné vyhlásenie.

“Čo najskôr odporúčajú zaviesť zákaz vychádzania, aký sme videli už počas Veľkej noci. Na ich stranu sa pridal aj Matovičov minister zdravotníctva Marek Krajčí (46). Všetko má však na pleciach vláda, o ktorej zasadnutí zatiaľ nebolo chýru ani slychu. Zdá sa, že ministri nemajú naponáhlo. V stredu premiér Igor Matovič oznámil zatvorenie obchodov až od 21. decembra, no k výraznejším obmedzeniam sociálnych kontaktov sa neodvážil.” uviedol čas.sk

Experti vzápätí poukázali na výrazný rast prípadov koronavírusu, čo si uvedomili aj v Pandemickej komisii, ktorá radí Matovičovi. „Sme svedkami reťazového šírenia a má to znaky nekontrolovaného šírenia. V súčasnosti máme tempo rastu o 32 % nových pozitívnych ľudí za týždeň. Za posledných sedem dní nám v nemocniciach pribudlo 300 pacientov, zvyšuje sa počet zdravotníkov v karanténe (2 917). Každý piaty pacient, ktorý sa dostane do nemocnice, tomuto ochoreniu podľahne,“ vysvetlil minister Krajčí.

Experti tak navrhli zákaz vychádzania, čo by znamenalo, že von z domova by sme sa dostali len do práce, k doktorovi, do najbližších potravín či do prírody v rámci okresu. Takýto prísny lockdown sme zažili napríklad na Veľkú noc. Krajčí upozorňuje, že všetko je teraz na pleciach vlády, ktorá to musí odsúhlasiť. Premiér Igor Matovič sa však počas víkendu do našej uzávierky neozval s tým ako ďalej. Ani po troch dňoch tak nie je jasné, či sa kompetentní odhodlajú splniť tvrdé opatrenia.

Opatrenia

„Čím neskôr zavedieme opatrenia, tým dlhšie budú trvať,“ hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Ja budem presadzovať to, čo schválila pandemická komisia, ja som za to hlasoval,“ hovorí Krajčí. „Je nám ľúto, že to zavádzame pred Vianocami, ale situácia sa významne zmenila,“ hovorí hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva Henrieta Hudečková.

Mal by platiť zákaz vychádzania tak ako to bolo pred pilotným testovaním na Orave a po celoplošnom testovaní na Slovensku. Epidemiológovia rovnako chcú, aby sa nesmelo pohybovať medzi okresmi. “Mohlo by sa vychádzať iba kvôli práci, materskej školy, a kvôli nevyhnutným potrebám, avšak iba v rámci okresu,” informuje Krajčí. “Čím neskôr lockdown zavedieme, tým dlhšie musí trvať, kým sa dostaneme k pozitívnym číslam, aby sme opatrenia uvoľnili a dostali sa do oranžovej zóny,” doplnil minister.

Do potravín by sa mohlo chodiť len najbližšie k bydlisku.

Dôležitým faktorom je počet hospitalizácii a denný nárast prípadov. Tieto indikátory určujú budúcu záťaž pre nemocnice. “Situácia je veľmi veľmi vážna, preto bol odborníkmi podaný návrh na tvrdý lockdown. Podstatou je zákaz vychádzania. Nie preto, aby sme sa nepohybovali, ale aby sa ľudia nezdružovali,” vysvetľuje Hudečková, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu.

Podpora premiéra

Krajčí v nedeľu hovoril, že už sa o tom rozprával s premiérom. Ten mu vraj vyjadril podporu ohľadom zákazu vychádzania. Sám minister totiž presadzuje radikálne sprísnenie opatrení. Všetko sa však v najbližších hodinách môže zmeniť. Krajčí totiž pripomenul, že premiér zvažuje ešte ďalšie možnosti, ako pomôcť vylepšiť tvrdý lockdown. Na stole môže byť aj variant, že by zákaz vychádzania neplatil pre ľudí, ktorí sa otestujú, tak ako to bolo pri celoplošnom testovaní v novembri.

Problémom môže byť fakt, že nemáme dostatok antigénových testov, ktoré ešte nie sú nakúpené pre spory ministerstiev hospodárstva a zdravotníctva. Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti špekuluje, že si vie predstaviť aj to, že si požičiame testy na ďalšie plošné testovanie napríklad od Rakúska. „Ak k tomu nepridáme prísne obmedzenia mobility a kontaktov aj pre tých, čo majú negatívny test, tak o tri týždne sme na tom znovu tak isto ako dnes na väčšine slovenského územia,“ pripomenul.

Odkaz od Sulíka

Všetko tak teraz závisí od rozhodnutia premiéra, ktorý má väčšinu na vláde a môže pretlačiť začiatok platnosti zákazu vychádzania skôr ako tesne pred Vianocami. Krajčí, ktorý háji farby OĽaNO hovorí, že má informácie, že vláda by sa mala zísť skôr ako v stredu, keď je plánované pravidelné zasadnutie. Minister hospodárstva Richard Sulík hovorí, že ak príde návrh na lockdown, súhlasí, aby bol zavedený v najzasiahnutejších okresoch. Musí však byť známe, čo bude nasledovať.

„Celoštátny lockdown dobre, ale čo bude potom? Opäť to zatvoríme, napáchame škody, chvíľu to klesne, zaspíme na vavrínoch a znova to pôjde hore? Chcem vidieť plán,“ skonštatoval Sulík v O 5 minút 12. Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová Novému Času povedala, že ich podmienkou bude, aby sa začala tento týždeň vyplácať ďalšia podpora pre zavreté prevádzky, najmä reštaurácie. „Druhá podmienka je vyriešenie situácie s testami, ľudia nemôžu byť rukojemníkom sporov dvoch strán, kde sa každý vyhovára na toho druhého,“ dodala.

zdroj: cas.sk

Zdieľajte tento článok aj medzi svojích priateľov.

Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video ? Pošlite nám ich!

Podobné články

ROZPÚTANÉ PEKLO proti Matovičovi! Toto je najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

Slovák rozpútal PEKLO proti Matovičovi! Toto je najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách…

AKTUÁLNE: Prezidentka Čaputová podpísala nový zákon: Toto všetko bude zakázané!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala viacero zákonov, medzi nimi napríklad aj zákon o…

Premiér Matovič: Počas sviatkov tvrdý LOCKDOWN, vychádzať sa bude môcť len s negatívnym testom

Premiér Matovič avizuje, že vláda schváli v najbližších hodinách či dňoch tvrdý…

Matovič má obrovský problém! Takáto masa protestujúcich obsadila celú ulicu, kde býva (Video)

Ľudia, ktorí nesúhlasia s politikou Igora Matoviča sa v sobotu stretli na…