Hlavný hygienik SR Ján Mikas počas tlačovej konferencie k sprísňovaniu opatrení proti šíreniu nového koronavírusu v rámci zasadnutia Ústredného krízového štábu SR na Úrade vlády SR. Bratislava, 28. september 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Opozičná ĽSNS vníma krok hlavného hygienika SR Jána Mikasa, ktorý umožnil prísť do parlamentu aj poslancom nakazeným novým koronavírusom COVID-19, ako výsmech občanom SR a plánuje vo veci podať trestné oznámenie. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Ďurica.

“Je to ukážka arogancie a papalášstva voči všetkým ľuďom, ktorým sú celé mesiace pod hrozbou pokút a trestných stíhaní obmedzované ich práva na pohyb či výkon zamestnania, rovnako tak deťom právo na vzdelanie. Z nariadenia totiž vyplýva, že táto choroba buď nie je zďaleka taká nebezpečná, alebo sú opatrenia neúčinné, alebo sú vládni politici viac ako ostatní občania,” dodal hovorca.

Na pondelkovej mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR majú poslanci definitívne rozhodnúť o novele ústavného zákona o bezpečnosti štátu. Tá má umožniť opakované predlžovanie núdzového stavu. Hlasovanie pre nedostatok poslancov z dôvodu karantén plénum už však dvakrát odložilo.

V nedeľu (27. 12.) večer vydal hlavný hygienik SR vyhlášku, ktorou umožnil poslancom NR SR, ministrom či prezidentke prísť do práce aj v prípade, že sú pozitívni na ochorenie COVID-19. Mimoriadna schôdza sa tak má konať aj s viacerými opatreniami. Pozitívni poslanci či poslanci z karantény budú v rokovacej sále oddelení fóliou. Budú mať vlastný vchod a v parlamente budú aj germicídne žiariče.

Vyjadrenie strany ĽSNS

“ĽS Naše Slovensko vníma krok hlavného hygienika v službách Matovičovej vlády pána Mikasa ako totálny výsmech všetkým občanom Slovenskej republiky. Na základe jeho vyhlášky môže totiž dnes ktorýkoľvek poslanec NR SR pozitívny na Covid 19 prísť do parlamentu a šíriť tento vírus medzi ďalšími poslancami. Je to ukážka arogancie a papalášstva voči všetkým ľuďom, ktorým sú celé mesiace pod hrozbou pokút a trestných stíhaní obmedzované ich práva na pohyb, či výkon zamestnania, rovnako tak deťom právo na vzdelanie.

Z nariadenia totiž vyplýva, že táto choroba buď nie je zďaleka taká nebezpečná, alebo sú opatrenia neúčinné, alebo sú vládni politici viac, ako ostatní občania.

V tejto veci ĽS Naše Slovensko podá trestné oznámenie podľa § 163 Trestného zákona: Šírenie nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.” uviedol vo svojom statuse na sociálnej sieti Milan Uhrík.

Pellegrini vyzval Mikasa na odchod z funkcie

Expremiér a líder strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini vyzval hlavného hygienika Jána Mikasa na odchod z funkcie. Reagoval tak vo svojom statuse na sociálnej sieti na novú vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorá umožní prísť na parlamentnú schôdzu aj bezpríznakovým pozitívne testovaným poslancom na COVID-19. Podľa neho ide o papalášstvo, ktoré umožňuje hlavný hygienik. Dodal, že jeho strana sa na dnešnom rokovaní nezúčastní a nesúhlasí s predlžovaním núdzového stavu.

„Ján Mikas už svojimi krokmi prekročil čiaru, ktorá delí odborníkov od politikov. A mal by zvážiť svoj odchod z funkcie, ktorá má a musí byť výlučne odborná,“ napísal Pellegrini.

Myslíte si, že strana ĽSNS spravila správne rozhodnutie? Názor napíšte do komentára nižšie. Ďakujeme.

zdroj: SITA, Milan Uhrík – europoslanec

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…