Po mnoho storočí táto rastlina pomáha ľuďom trpiacim artritídou, dnou, astmou, ekzémami, ochoreniami pečene, žlčníka, srdca a obezitou. Pomáha tiež rýchlejšie zregenerovať telo po ťažkej chorobe!

Táto zelená voňavá bylinka má ohromné ​​účinky na naše telo i myseľ. Rastie v teplom podnebí a  je rozšírená a používaná najmä ako korenie. Jej liečivé účinky sú známe celé stáročia a je dobré, aby ich poznali aj ľudia v modernej dobe. Spoznajte liečivú silu rozmarínu!

Tu sú len niektoré z výhod tejto voňavej rastliny:

Rozmarín zlepšuje krvný obeh a podporuje správnu činnosť srdca:

Má anti-sklerotické vlastnosti, znižuje hladinu cholesterolu. Štúdie preukázali, že táto rastlina je užitočná po ťažkých chorobách, najmä u starších ľudí s poškodením cerebrovaskulárnej cirkulácie.

Pre zlepšenie cerebrovaskulárnej cirkulácie a zlepšenie činnosti srdca sa odporúča použiť rozmarín takto: 1 lyžičku listov zaliať dvoma šálkami vriacej vody, nechať lúhovať 30 minút v termoske, potom scediť. Užívajte 1-2 polievkové lyžice 3 krát denne pred jedlom.

Rozmarín omladzuje kožné bunky

Zlepšuje hydratáciu pokožky, prispieva k redukcii vrások, zlepšuje krvný obeh, obnovuje pružnosť pokožky, odstraňuje opuchy, zlepšuje farbu tváre, odstraňuje pigmentové škvrny.

Odporúča sa piť rozmarínový čaj, pridať rozmarínový éterický olej do masky, krémov a tiež umývať tvár rozmarínovú vodou.

Znižuje bolesť v kĺboch, eliminuje zápaly a urýchľuje hojenie

Rozmarín je obzvlášť užitočný na elimináciu zápalových procesov v tele, takže je užitočný pri rôznych ochoreniach kĺbov, dýchacích ciest a pri liečbe rán a vredov.

Zlepšuje zdravie mozgu

Je to spôsobené tým, že rozmarín zvyšuje prietok krvi do všetkých mozgových štruktúr.

Bylinka obsahuje zlúčeniny, ktoré zabraňujú degradácii dôležitého neurotransmiteru, vďaka čomu udržuje pamäť v dobrej kondícii do vysokého veku.

Pomoc proti únave a stresu

Rozmarín je výnimočný aj tým, že upokojuje hormóny stresu a zlepšuje náladu. Bylinka nielen obnovuje energiu, ale tiež uvoľňuje telo a myseľ.

Stimuluje rast vlasov

Je to spôsobené tým, že rozmarín zlepšuje krvný obeh.

chudnutie

Rozmarín pomáha schudnúť urýchlením trávenia a znížením chuti do jedla. Je ešte efektívnejší, ak k rozmarínu pridáte palinu a šalviu.

Zmiešajte bylinky v rovnakom pomere a pripravte 1 čajovú lyžičku čaju zo zmesi bylín a 300 ml vriacej vody. Lúhujte 25 minút a sceďte. Vypite 150 ml trikrát denne po dobu 21 dní 30 minút pred jedlom.

Liečivú silu rozmarínu môžete využiť niekoľkými spôsobmi

Rozmarínový éterický olej: vdychujte vôňu, pridajte do aromatickej lampy, šampónov, krémov a masiek na starostlivosť o pokožku a vlasy.

Uvarte si čaj: Odporúča sa piť 1-2 šálky čaju rozmarínu denne.

Je obzvlášť dobré piť tento čaj večer pred spaním.

Rozmarínový čaj sa tiež používa na podpornú liečbu cukrovky, ochorenia pečene, žlčníka a po infarkte myokardu.

Rozmarín dobre rastie v interiéroch. Ak ho chcete namnožiť, stačí len vziať vetvičku dospelej rastliny, dať ju do nádoby s vodou, aby sa vytvorili korene, potom zasadiť a zaistiť prístup čerstvého vzduchu a slnečného svetla.

Rozmarín nepoužívajte na liečbu detí mladších ako 12 rokov, pacientov trpiacich epileptickými záchvatmi ani v tehotenstve. Rozmarín môže mierne zvýšiť tlak, takže sa neodporúča používať pre pacientov s hypertenziou 2-3 stupne.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

Tento článok má len informačný charakter. Nenahrádza konzultáciu ani postupy od lekára / lekárnika. Všetky potrebné kroky najprv konzulujte so svojím lekárom / lekárnikom.

Podobné články

Slovák svojim nákupom poriadne rozosmial predavačku: Neuveríte, čo priniesol k pokladni!

Na stránke venovanej anonymným priznania zamestnancov obchodného reťazca LIDL sa nedávno objavil…

Tento príbeh starenky zo seniorcentra trhá srdce: V samote čakáme na smrť

„Som sama a už nevládzem. Takto to nemá byť,” ozvala sa nám…

VEĽKÝ POZOR! Máte doma jednu z týchto 2€ mincí? Môžu mať hodnotu tisícov EUR!

Premýšľali ste niekedy nad tým, kde zohnať peniaze navyše napríklad na letnú…