Julie, ktorá zomrela iba vo veku 16 rokov, je najmladšou francúzskou obeťou koronavírusu. Je to hrozná bolesť pre jej rodinu.

Nedá sa to prežiť,“ priznáva Sabine, matka dievčaťa. Týmto opisuje šok zo straty dieťaťa, zmyslu života a povinnosti pokračovať.

Mala iba kašeľ,“ opakuje Sabine. Podľa nej mala jej dcéra len malý kašeľ, ktorý sa objavil asi týždeň predtým, zdal sa neškodný, a ktorý si liečila sirupom, bylinkami a inhalovaním.

V sobotu začala pociťovať problémy s dýchaním. Nie veľmi, len mala občas problém sa nadýchnuť. Potom prišli záchvaty kašľa, ktoré ju donútili odviesť dcéru v pondelok k lekárovi bez nejakých vážnych ťažkostí. Všeobecný lekár skonštatoval akceptovateľnú nedostatočnosť dýchania, ale povolal záchranné orgány.

Prišli hasiči v maskách, kombinézach, rukaviciach, ako zo štvrtej dimenzie. Oni dali Julie namiesto papierovej masky masku s kyslíkom a odviezli ju do najbližšej nemocnice v Longjumeau.

Sabiea sa vrátila domov. Neskôr jej volali z nemocnice, rozprávali o skene pľúc, pľúcnej kapacite, výsledok nič vážne. Urobili jej aj test a čakala som sa výsledok.

„Moje srdce bolí“

Ale v noci kvôli nedostatočnosti dýchania bola prevezená do detskej nemocnice Necker v Paríži. Tam jej dali urobiť ďalšie dva testy.

Julie bola prijatá na intenzívnu starostlivosť v utorok. Bola umiestnená do malej modrej izby s medvedíkmi. Ako 16-ročná je stále pediatrický pacient. Poobedňajších hodinách bolo Sabine dovolené prísť dcéru pozrieť.

Julie bola ustráchaná, povedala: „Bolí ma srdce.“ Ale výsledok posledných dvoch testov bol negatívny. Lekári to matke aj dcére prišli zvestovať bez ochranného oblečenia. Palec hore, všetko bude v poriadku. Zdalo sa, že Julie sa vyhla najhoršiemu. Keďže bolo neskoro, Sabine prichádza domov prisľúbiac dcére, že sa na druhý deň vráti.

Neskoro večer, volali z nemocnice: výsledok prvého testu vykonaného v nemocnici Longjumeau práve dorazil, Julie je pozitívna na covid-19 a jej stav sa zhoršuje, musí byť intubovaná.

Od začiatku sa hovorí, že sa to nedotýka mladých. Verili sme tomu, celý svet tomu verí,“ hovorí staršia sestra Júlie, Manon. Okolo 0:30 znova telefonát: „Príďte rýchlo!“
Tu už matka spanikárila, boli to slová, ktoré človeka donútia pochopiť.

„Za hodinu“

Smrť dcéry jej oznámil sám riaditeľ nemocnice. Julie sa stala obeťou vírusu.
Keď Sabine prišla za Julie spolu so svojou dcérou okolo 1 ráno v stredu, bola už sivá, ale keď sa dotkla jej ruky, ešte bola letne teplá.

Jej sestra je pohladila čelo, hneď na to im bolo vysvetlené, že ju už viac neuvidia, protokol počas epidémie je striktný. Je nemožné získať späť veci zosnulej, všetko musí byť spálené. Ale predsa niečo späť dostávajú – retiazku, čo dostala pri krste a náramok.

Pohreb sa takisto musí uskutočniť len v úzkom kruhu blízkych, pričom truhla musí zostať zavretá. Nikto telo neoblečie, nikto nenamaľuje.
Od štvrtka večera správy oznamujú smrť 16 ročného tínedžera.

Hrozné na tom je, že Sabine vie, že je to jej vlastná dcéra.

Pridajte sa k nám, pre viac správ 🙂