Francúzska speváčka a herečka Regine, ktorá sa považuje za vynálezcu modernej diskotéky a kedysi viedla impérium nočných klubov od Paríža po Los Angeles, zomrela v nedeľu vo veku 92 rokov, uviedla jej vnučka pre agentúru AFP.

Regine, rodená Regina Zylberbergová v Belgicku, otvorila svoj prvý klub v parížskej Latinskej štvrti v 50. rokoch 20. storočia a nahradila hracie automaty, ktoré boli v tom čase všadeprítomné v tanečných kluboch, gramofónmi a diskdžokejmi.

Často hovorievala, že tento nový formát ju oprávňuje k tomu, aby si nárokovala na “vynález diskotéky”.

Známy je jej výrok: “Ak neviete tancovať, nemôžete sa milovať.”

Nové diskotéky si obľúbili ľudia zo svetovej scény a Regine, ktorá sa stala známou ako “kráľovná noci”, otvorila niekoľko ďalších podnikov vrátane “Regine’s” v New Yorku v 70. rokoch a ďalších v Miami, Riu de Janeiro a Los Angeles.

“Regine nás opustila pokojne 1. mája tohto roku o 11.00 h (9.00 h SEČ),” uviedla jej vnučka Daphne Rotcajgová.

Vo vyhlásení zaslanom v mene Regininej rodiny uviedol jej priateľ, komik Pierre Palmade: “Odišla kráľovná noci. Po dlhej a skvelej kariére nastal čas uzávierky.”

Dodal, že Regine “roztancovala hviezdy celého sveta vo svojich nočných kluboch”.

V čase najväčšej slávy zahŕňalo Reginino diskotékové impérium 22 prevádzok.

Jej meno “sa stalo synonymom bláznivých nocí, ktoré trvali až do neskorých hodín”, povedal Palmade a dodal, že Regine sama “chodila na parket až do záverečnej hodiny”.

Hoci Regine sa na medzinárodnej scéne preslávila najmä ako podnikateľka v nočných kluboch, doma bola vždy považovaná skôr za prínos k francúzskemu pesničkárstvu.

Francúzsky spevák Renaud ju nazval poslednou historickou predstaviteľkou francúzskeho šansónu, ktorá inšpirovala celú generáciu pesničkárov vrátane Sergea Gainsbourga a Barbary.

Po vystúpení v legendárnej sále Olympia vo francúzskom hlavnom meste v 60. rokoch minulého storočia Regine spievala v newyorskej Carnegie Hall, kde ju americké publikum vrelo prijalo, čo sa spomedzi francúzskych speváčok podarilo len Edith Piaf.

“Veľmi by ma potešilo, keby ľudia počúvali moje piesne aj o 50 rokov,” povedala agentúre AFP v roku 2020 a dodala, že je “veľmi hrdá” na to, že niektoré z nich sa stali súčasťou štandardného francúzskeho repertoáru.

“Mojou prvou profesiou boli diskotéky,” povedala. “Dlhý čas boli piesne len koníčkom. Teraz si však uvedomujem, že javisko bolo najdôležitejšou súčasťou môjho života.”

 

zdroj: france24.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

MUDr. Lenka Doležalová: Mladá zdravotná sestrička umrela na koronavírus a zanechala tu mladú dcérku

Po smutnej správe o úmrtí mladej sestričky na Covid-19, napísala česká lekárka…

AKTUÁLNE! Rusko znovu varuje: Tí, ktorí dodávajú smrtiace zbrane na Ukrajinu, ponesú zodpovednosť!

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že tí, ktorí dodávajú smrtiace…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA: Požiar na covidovom oddelení si vyžiadal deväť obetí: Stav ďalších ľudí je kritický

KORONAVÍRUS: Požiar na jednotke intenzívnej starostlivosti si v Rumunsku vyžiadal deväť životov Najmenej…