Pete Brown, britský spevák, skladateľ a básnik, ktorý sa preslávil ako autor hitov svetových hudobníkov, vrátane Mirosalava Žbirku, zomrel vo veku 82 rokov.

V piatok 22. mája 2023 opustil nás Pete Brown, britský spevák, skladateľ, básnik a textár, ktorý sa zapísal do hudobnej histórie ako autor niekoľkých svetových hitov. Zomrel vo veku 82 rokov, po dlhej bitke s rakovinou, podľa oznámenia na jeho oficiálnom facebookovom profile. Informáciu potvrdila tlačová agentúra AP.

Brown, ktorý v 60. rokoch vstúpil do hnutia Beat Generation, býva považovaný za jednu z významných postáv tohto obdobia, ktoré sa vyznačovalo odporom voči konzumnej spoločnosti a konzervativizmu.

Jeho tvorbu ocenila britská rocková skupina Cream, ktorá ho požiadala o textovanie niekoľkých svojich piesní. Brown prispel k tvorbe všetkých štyroch štúdiových albumov skupiny – Fresh Cream (1966), Disraeli Gears (1967), Wheels of Fire (1968) a Goodbye (1969).

Po rozpade Cream sa Brown stal hlavným textárom speváka skupiny, Jacka Brucea, s ktorým spolupracoval počas nasledujúcich štyroch desaťročí.

Okrem toho, Brown vytvoril vlastné hudobné projekty Pete Brown & His Battered Ornaments a Pete Brown & Piblokto! a spolupracoval s mnohými hudobníkmi, vrátane Grahama Bonda, Phila Ryana a Iana Lynna. Vydal približne desať albumov.

Pete Brown bol tiež textárom pre slovenského speváka Miroslava Žbirku. Spolupracoval na jeho štúdiových albumoch Miro (2015) a Double Album (2018).

zdroj: apnews.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…