Vo veku 81 rokov zomrel v Los Angeles nemecký filmový režisér Wolfgang Petersen.

Bol jedným z mála nemeckých filmárov, ktorí sa presadili v Hollywoode. Nakrútil akčné filmy ako Dokonalá búrka (2000) a Smrtiaca epidémia (1995), ako aj kultový a dobrodružný Nekonečný príbeh (1984). O jeho smrti informovala v utorok tlačová agentúra DPA.

Petersen zomrel v piatok vo svojom dome v losangeleskej štvrti Brentwood na rakovinu pankreasu, uvádza filmový magazín Deadline.

Petersen, rodák z nemeckého mesta Emden na pobreží Severného mora, vyštudoval prestížne hamburské gymnázium, neskôr študoval divadelné umenie a napokon absolvoval berlínsku filmovú a televíznu akadémiu. Začínal ako herec a asistent réžie v Hamburgu a po škole začal sám natáčať.

Stál za kamerou niekoľkých epizód kriminálneho seriálu Miesto činu a výrazne sa presadil svojím prvým celovečerným filmom Jeden z nás dvoch (1974).

Medzinárodnú slávu mu zabezpečil celovečerný film Ponorka z roku 1981, ktorý sugestívne zobrazoval osudy vojakov počas podmorských bojov počas druhej svetovej vojny. Do Hollywoodu sa dostal vďaka úspechu filmu Nekonečný príbeh (1984), ktorý vznikol v nemecko-americkej koprodukcii.

Vtedy bol v Hollywoode známy ako expert na akčné filmy. V 90. rokoch 20. storočia natočil trilery ako S nasadením života (1993) a Air Force One (1997). V roku 2004 obsadil do historického filmu Trója (2004) celú plejádu hollywoodskych hviezd. S réžiou sa rozlúčil pred šiestimi rokmi nemeckou kriminálnou komédiou Ako vykradnúť banku (2016).

zdroj: ign.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

Filmový svet zasiahla ŠOKUJÚCA správa: 67-ročný známy herec zomrel pri autonehode!

Leslie Jordan, obľúbený komik a herec známy zo seriálu Will a Grace,…