Vo veku 77 rokov zomrel vo štvrtok hudobník a rodák z Písku George Mraz, ktorý viac ako 50 rokov žil v USA. Mraz bol jedným z najvyhľadávanejších kontrabasistov na svetovej jazzovej scéne a jeho kontrabas zaznel na stovkách albumov. Jeho smrť oznámila na Facebooku hudobníkova manželka Camilla.

Hudobník sa narodil 9. septembra 1944 v Písku ako Jiří Mráz a v minulosti sprevádzal najvýznamnejších jazzových hudobníkov vrátane Clarka Terryho, Herbieho Hancocka a Joea Williamsa. V roku 1969 ho angažoval Dizzy Gillespie do svojho newyorského kvinteta, potom to bolo Oscar Peterson Trio a Ella Fitzgerald. Pôsobil aj v kapelách Charlieho Mingusa, Tommyho Flanagana, Stana Getza a ďalších vynikajúcich jazzových hudobníkov.

Pri príležitosti jeho 65. narodenín v roku 2009 mu vtedajší prezident Václav Klaus udelil Zlatú plaketu prezidenta republiky. Udeľuje sa osobnostiam, ktoré sa preslávili vo svojom odbore a priniesli tak prospech Českej republike.

Mraz, ktorý vyštudoval pražské konzervatórium, sa rozhodol emigrovať po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, keď ako 24-ročný získal štipendium na renomovanej Berkley School of Music v Bostone. Najprv pôsobil v Nemecku, potom sa presťahoval do USA.

zdroj: tagesspiegel.de

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…