MIMORIADNE

Extrémne vysoké trhové ceny elektriny a zemného plynu môžu zásadne ovplyvniť regulované ceny energií v nasledujúcom roku.

Upozornil na to Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) s tým, že pri pokračovaní súčasných úrovní trhových cien energií môžu regulované ceny elektriny a plynu pre regulovaných odberateľov v roku 2023 vzrásť o 80 až 100 percent oproti súčasnosti.

V prípade tepla až o vyše 40 percent. Vyplýva to z analýzy úradu, ktorú médiám poskytol hovorca úradu Radoslav Igaz.

Úrad upozorňuje, že pri pokračovaní súčasných úrovní trhových cien energií môžu regulované ceny elektriny a plynu pre regulovaných odberateľov v roku 2023 vzrásť o 80 až 100 % oproti súčasnosti, v prípade tepla až o vyše 40 %. Zlacnená elektrina z Memoranda so Slovenskými elektrárňami, a.s. môže zásadne minimalizovať dopady trhových cien na domácnosti v prípade elektriny, avšak v prípade plynu obdobný cenovo primeraný zdroj zemného plynu absentuje.

Súčasné extrémne vysoké a veľmi nestabilné trhové ceny energií sú pod vplyvom viacerých bezprecedentných geopolitických faktorov, ako sú napríklad otázky okolo dodávok zemného plynu z Ruska do EÚ, či vplyv vojenskej agresie Ruska na Ukrajine na globálnu ekonomiku.

Predseda ÚRSO Andrej Juris: „Trhové ceny energií sú v súčasnosti extrémne vysoké a veľmi nestabilné, čo vnáša vysokú mieru neistoty do odhadov budúcich cien energií. Pri pokračovaní súčasných úrovní trhových cien elektriny a plynu budú regulované ceny pre zraniteľných odberateľov výrazne vyššie ako v súčasnosti.“

Úrad upozorňuje, že uvedené odhady vychádzajú zo súčasne známych úrovní trhových cien energií, ktoré sú veľmi nestabilné. Z toho dôvodu je potrebné považovať vyššie uvedené za ilustratívny odhad dopadov, ktorý indikuje možný vývoj regulovaných cien energií na budúci rok. Skutočné dopady na odberateľov budú známe v závere tohto roka po implementácií Memoranda so Slovenskými elektrárňami, a.s. a po ukončení relevantných cenových konaní. Úrad bude v najbližšom období dôsledne skúmať oprávnenosť nákladov a primeranosť ziskov regulovaných subjektov a využije všetky dostupné prostriedky na minimalizáciu dopadov na regulovaných odberateľov.

Predseda ÚRSO Andrej Juris: „Z analýz ÚRSO vyplýva, že zlacnená elektrina z Memoranda so Slovenskými elektrárňami môže zásadne minimalizovať dopady trhových cien na domácnosti v prípade elektriny, avšak v prípade plynu a tepla je ten problém oveľa väčší. Je totiž nemožné bez identifikácie dostupného zdroja plynu za priaznivejšie ceny minimalizovať zásadný dopad zdražovania na regulovaných odberateľov plynu v roku 2023. Ako možné riešenie sa nám javí integrácia tém bezpečnosti a primeranosti cien dodávok plynu, napr. formou strategických zásob plynu dostupných aj pre zraniteľné skupiny odberateľov za nákladové ceny. Za dôležitú tiež považujeme adresnú finančnú podporu pre zraniteľné skupiny odberateľov, ktorá bude komplementárna so štátnym sociálnym systémom. Prehodnotenie existujúcich schém podpory, ktorých náklady sú zahrnuté v rámci prevádzky systému, by tiež mohlo aspoň čiastočne zmenšiť dopady na regulovaných aj neregulovaných odberateľov na budúci rok.“

zdroj: urso.gov.sk

 

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…