Vynechávanie zubára je nezdravé a nestojí za to obetovať krásny a žiarivý úsmev. Tu je popis toho, čo sa stane, keď prehliadnete zubný kaz.

Hlasné drkotanie zubov je zvyčajne prvým príznakom zubného kazu, ktorý pustoší vaše bielka. Tento náhly problém vás môže oklamať a vy sa môžete domnievať, že sa zubný kaz objavil cez noc.

V skutočnosti však môže byť zubný kaz prítomný niekoľko mesiacov alebo aj viac ako rok, kým sa začnú prejavovať nejaké príznaky. Navyše strava s vysokým obsahom cukru a zlé návyky pri čistení zubov len prilievajú olej do ohňa.

“Zubný kaz je spôsobený baktériami, ktoré vytvárajú kyselinu, keď jeme sacharidy alebo cukor,” hovorí Carl McManama , profesor zubného lekárstva na Bostonskej univerzite.

” Čím viac cukru zjete, tým viac baktérií sa bude vyvíjať a vytvárať viac kyseliny, ktorú zub vyžiera. “Spočiatku sa môžete zbaviť bolesti alebo mravčenia, najmä ak je prerušované.

Ak sa však neliečia, môžu vás postihnúť viaceré následné zubné problémy, ktorým by ste mohli úplne predísť návštevou zubára pri prvých príznakoch.

Váš zub môže prasknúť
Zlomeniny zubov sú pri veľkých zubných kazy pomerne časté. “Zriedkavo sa stáva, že sa zlomí neporušený zdravý zub,” hovorí doktor McManama.

” Ak však máte veľa kazov alebo zuby s veľkými starými výplňami, sú náchylnejšie na zlomenie.”

Zvyky v ústnej dutine, ako je napríklad žuvanie jedla, môžu spôsobiť, že sa pokazený zub zlomí. Kým nie je zubná dutina plná, môžete spomaliť rýchlosť vzniku zubného kazu tým, že budete jesť menej cukru, dvakrát denne si zuby čistiť fluoridovou pastou a používať zubnú niť. Toto sú veci, ktoré zubní lekári vždy robia, aby zabránili vzniku zubného kazu.

Poškodenie nervov
“V strede každého zuba je taká malá dutá trubička, v ktorej sú nervy a cievy,” hovorí doktor McManama.

“Keď sa kaz dostane do zubnej drene [alebo nervu], pacient môže mať neznesiteľnú bolesť.”

Keď sa zubný kaz zapustí hlbšie do zuba, bolesť sa zmení z miernej na nepretržitú.

Väčšina ľudí podľahne bolesti a nakoniec sa rozhodne pre nevyhnutnú návštevu zubára, ale vtedy už môže byť neskoro. Ak nerv v zube začne odumierať, môže byť potrebný koreňový kanálik alebo extrakcia zuba.

Váš zub môže odumrieť
Ak sa infekcia spôsobená zubným kazom objaví v zube, opuch infekcie preruší prívod krvi do nervu zuba a usmrtí ho.

“Keď máte mŕtvy nerv, bolesť zmizne,” hovorí doktor McManama. “Zub sa však bude naďalej ničiť procesom kazenia a možno ho bude potrebné vytrhnúť.”

Môžete mať infekciu
Odumreté tkanivo, ktoré zostalo v zube, môže spôsobiť, že vaše telo bude náchylné na množstvo abscesov a infekcií .

” Toxíny z odumretého tkaniva začnú infikovať kosť na špičke koreňa, čo sa prejaví zápalom ,” hovorí doktor McManama.

” Infekcia tak môže preniknúť do tváre a spodnej časti úst.”

Čeľusť a žľazy môžu v dôsledku infekcie opuchnúť a môžete dostať horúčku. Aj keď je to zriedkavé, neliečená závažná zubná infekcia môže viesť k život ohrozujúcim abscesom v mozgu.

Je dôležité navštevovať zubára každých šesť mesiacov ako prevenciu pred zubným kazom a zabrániť jeho zhoršeniu v prípade núdze.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

Zdroj.lettoquotidiano.it

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…