Nespotrebované lieky je potrebné odniesť do lekárne. Nemajú sa vyhadzovať ani splachovať. Na sociálnej sieti to pripomenul Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). 

“Opäť prichádza sezóna jarného upratovania. Našli ste pri upratovaní lieky, ktoré sú po exspirácii alebo ich už viac neplánujete užívať? Určite viete, že lieky nepatria ani do smetného koša, ani do toalety.
Lieky nikdy nevyhadzujte do odpadu a ani ich nesplachujte. Hrozí, že po nahromadení preniknú do pôdy a podzemných vôd, zaťažia tak nielen životné prostredie, ale ohrozia aj verejné zdravie.
Nespotrebované lieky a lieky po dátume spotreby je potrebné odniesť do ktorejkoľvek lekárne. Lieky majú byť iba vo vnútornom obale – napríklad blister, sklenená či plastová nádoba, hliníková tuba a podobne. Vonkajší obal a písomná informácia pre používateľa (príbalový leták) patria do komunálneho odpadu a môžu sa recyklovať.
Lieky sa následne z lekární zbierajú a spaľujú. Minulý rok občania do lekární zaniesli 155,1 ton liekov, čo predstavuje finančné náklady vo výške 344 304 €.
Nespotrebované lieky spôsobujú finančnú záťaž nielen pre verejné zdroje, ale aj pre vás, preto si vždy poriadne premyslite, koľko liekov naozaj potrebujete do zásoby. Hromadné skupovane niektorých liekov môže viesť k výpadkom daných liekov na trhu – stretli sme sa s tým napríklad na začiatku pandémie COVID-19 alebo najnovšie aj pri jodide draselnom.” píše ŠÚKL na sociálnej sieti.

zdroj: Štátny ústav pre kontrolu liečiv

 

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…