Slovenská obchodná inšpekcia zistila pri kontrole vnútorného trhu výrobky, ktoré predstavujú chemické riziko ohrozenia zdravia a sú preto výrobkami nebezpečnými.

Ide o výrobky:

Náušnice C6 rossetti zlatá farba a strieborná farba

Pôvod:
Čína

Identifikácia výrobku:
Náušnice zlatej farby, pozostávajúce z malých krúžkov, ktoré sa spájajú do väčšieho neukončeného kruhu. Výrobok je pripevnený na plastovom štítku s označením „rossetti“.

Náušnice striebornej farby, pozostávajúce z malých krúžkov, ktoré sa spájajú do väčšieho neukončeného kruhu. Výrobok je pripevnený na plastovom štítku s označením „rossetti“.

Na zadnej strane štítkov sú uvedené nasledovné informácie:

Distribútor: MANDAU spol. s.r.o., Bratislavská cesta 4303, 945 01 Komárno.
Náušnice C6, 20589851, EAN: 8585021660386, Cena
Vyhnúť sa kontaktu s vodou chemikáliami čistiacimi prostriedkami a kozmetickými prípravkami. Čistiť mäkkou suchou tkaninou.
Krajina pôvodu: Čína.

Druh nebezpečnosti:
Chemické riziko ohrozenia zdravia – zistený nadlimitný obsah kadmia a niklu.
Kadmium je škodlivé pre ľudské zdravie, pretože sa hromadí v tele, kde môže poškodiť orgány a môže predstavovať potenciálne rizikový faktor pre vznik rakoviny. Nikel je silný senzibilizátor a môže spôsobiť rôzne alergické reakcie, ak sa vyskytuje v predmetoch, ktoré prichádzajú do priameho a dlhodobého kontaktu s pokožkou.

Príčiny nebezpečnosti:
Bižutéria pri dotyku s kožou nesmie prekročiť hodnotu 0,01 % hmotnostných kadmia v kovových častiach šperkov (náramkov, náhrdelníkov, prsteňov). V prípade náušníc zlatej farby bola nameraná hodnota 79,79 % hmotnostných kadmia a v prípade náušníc striebornej farby bola nameraná hodnota 79,28 % hmotnostných kadmia.

Bižutéria určená na priamy a dlhodobý kontakt s pokožkou, ako napr.: náhrdelníky, náramky a retiazky, ozdoby na členky, prstene a pod., nesmie obsahovať nikel v hodnote vyššej ako 0,5 μg/cm²/týždeň (migračný limit).                                                                              Pokiaľ ide o výrobky, ktoré sa vkladajú do prepichnutých uší (náušnice), tieto nesmú obsahovať nikel v hodnote vyššej ako 0,2 μg/cm²/týždeň. V prípade náušníc zlatej farby bola nameraná hodnota 0,3514 μg/cm²/týždeň a v prípade náušníc striebornej farby bola nameraná hodnota 0,4002 μg/cm²/týždeň.

Opatrenia na ochranu trhu:
Kontrolovanému subjektu bolo umožnené prijať nápravné opatrenia, ktorými sa zaviazal ďalej nesprístupňovať predmetné výrobky na trhu a zabezpečiť informovanie spotrebiteľov o týchto nebezpečných výrobkoch a o možnosti ich vrátenia.

Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ak si tieto výrobky zakúpili, aby ich vo vlastnom záujme prestali používať. Spotrebiteľ má pri vrátení nebezpečného výrobku predávajúcemu, u ktorého bol predmetný výrobok zakúpený, právo na vrátenie kúpnej ceny.

zdroj: soi.sk

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…