Ministerstvo zdravotníctva v susedných Čechách varovalo pred bábikami, ktoré obsahujú nebezpečný ftalát DEHP. Tie okrem iného spôsobujú neplodnosť alebo vrodené srdcové chyby. Ak máte túto hračku doma, zlikvidujte ju.

Hygienici v Českej republike objavili hračku, ktorá obsahuje nebezpečné ftaláty. Spôsobujú neplodnosť, sú spojené s vrodenými chybami srdca a ciev alebo vyšším rizikom úmrtia po narodení. Môžu tiež spôsobiť smrť plodu v maternici.

Ide o plastovú bábiku s dlhými vlasmi a farebnými šatami. “Bábika je zabalená vo farebnej papierovej skladačke s priehľadným okienkom. Na prednej strane skladačky je text označujúci výrobok ako Sweet Collection & CHARM IS INFINITE a symbol označujúci, že výrobok nie je vhodný pre deti do 3 rokov,” uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Ftaláty sú v hlave bábiky. “Obsahuje DEHP v množstve 20,16 ± 4,03 % w/w. To nespĺňa limit 0,1 % w/w podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady,” uviedlo ministerstvo.

“Estery kyseliny ftalovej prichádzajú do kontaktu s ústami a pokožkou dieťaťa, môžu prejsť do slín, môžu priľnúť na pery a sliznice a v neposlednom rade sa môžu so slinami spotrebovať. DEHP ovplyvňuje reprodukčné orgány,” upozorňuje hlavná hygienička Pavla Svrčinová.

Po stranách obalu je nápis WONDERFUL FAIRY TALE WORLD, na vrchnej strane je nápis Sweet Collection. Výrobok nemá etiketu s českým označením. Krajinou pôvodu je Čína, výrobca ani dovozca nie sú na obale vôbec uvedení.

 

zdroj: mzcr.cz

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…