Testovanie spoločnej vakcíny amerického farmaceutického gigantu Pfizer a nemeckej spoločnosti BioNTech nedopadlo dobre v prípade šiestich testovaných osôb. Exitus šiestich účastníkov testovania potvrdila americká federálna agentúra pre kontrolu potravín a liečiv (FDA – Food and Drug Administration)

“V štyroch smrteľných prípadoch dostali testované osoby placebo, dve obete dostali originálnu vakcínu. Jeden z dvoch dobrovoľníkov, ktorí dostali skutočnú vakcínu, trpel silnou obezitou a aterosklerózou. Zomrel tri dni po aplikácii prvej dávky preparátu. Druhej testovanej osobe sa zastavilo srdce po 60 dňoch od aplikácie druhej dávky originálnej vakcíny.” uviedol Gabriel Gačko pre hlavnespravy

V skupine osôb, ktoré dostali placebo, dvaja zomreli na infarkt, príčiny smrti zvyšných dvoch dobrovoľníkov s placebom sa stále preverujú. Traja zo šiestich mŕtvych testovaných osôb mali viac ako 55 rokov. Dovedna sa na testovaní zúčastnilo približne 38 tisíc ľudí starších ako 16 rokov.

Na nepríjemné vedľajšie účinky vakcíny Pfizer sa sťažovalo množstvo testovaných osôb. V novembri sa v britských médiách viacerí účastníci testovania priznali k silnej bolesti hlavy, horúčke a celkovej telesnej slabosti. Niektorí prirovnávali svoj stav po aplikácii vakcíny k opici po preflámovanej noci. Účastníci experimentu sa cítili zle hlavne po druhej dávke vakcíny Pfizer.

Eurokomisia medzitým potvrdila objednávku 300 miliónov dávok vakcíny Pfizer, ktorá má byť masovo aplikovaná obyvateľom Európskej únie. O americkú vakcínu má veľký záujem aj ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij, ktorý sa telefonicky obrátil priamo na nemeckú spolkovú kancelárku Angelu Merkelovú s prosbou, aby pomohla obstarať americko-nemeckú vakcínu Pfizer-BioNtech aj pre ukrajinských občanov.

Švajčiarska vláda

Chýbajú nám údaje o účinnosti klinických skúšok a o dôležitých podskupinách, ktoré sa podieľali na týchto veľkých štúdiách,“ uviedol Claus Bolte, vedúci autorizačnej divízie vo Swissmedic, v utorok na tlačovom brífingu organizovanom Federálnym úradom pre verejné zdravie. Swissmedic chce napríklad vedieť o už existujúcich ochoreniach ľudí, ktorí sa zúčastnili týchto štúdií. Podľa regulátora si prijatie takto rýchlo vyvinutých vakcín vyžaduje vysoký stupeň dôvery v výrobcov a schvaľovacie orgány. Je preto dôležité veľmi pozorne preskúmať účinky na rôzne skupiny ľudí.

Švajčiarska vláda už v októbri objednala niekoľko miliónov vakcín, od troch výrobcov. Teraz však švajčiarsky lekársky regulátor Swissmedic tvrdí, že chýba ešte veľa potrebných informácií k spusteniu používania vakcín a proces je preto pozastavený.

Vláda už niekoľko miliónov vakcín od troch výrobcov objednala, ide o známe vakcíny spoločností Pfizer / BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Na tlačovej konferencii švajčiarske úrady uviedli, že vakcinácia bude bezplatná a prednosť budú mať najzraniteľnejšie skupiny a zdravotnícki pracovníci. Pri zabezpečení skladovania a distribúcie bude asistovať armáda a očkovanie bude prebiehať vo všetkých 26 kantónoch krajiny.

Ministerstvo zdravotníctva SR

Ako prebieha výskum a vývoj vakcíny? Otázku, ktorá nebola nikdy aktuálnejšia, sa pre Slovákov rozhodla zrozumiteľne a stručne zodpovedať samotná riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

V spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR sa ku všetkým Slovákom, ktorí majú pochybnosti o vakcínach, prihovára Zuzana Baťová. Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv opisuje, ako prebieha komplet celý proces výskumu, testovania a registrovania vakcín – od predklinického skúšania, klinického skúšania, registrácie až po výrobu.

„Môžem všetkých ubezpečiť, že na slovenský trh sa určite nedostane vakcína, ktorá by neprešla nezávislou kontrolou kvality, ktorú zabezpečuje samotný štát cez svoje liekové agentúry,” uvádza k videu uverejnenému na Facebooku ministerstva zdravotníctva.

zdroj: hlavnespravy.sk, https://www.bloombergquint.com, https://thenewdaily.com.au, https://www.dw.com/ https://egyptindependent.com/, https://www.swissinfo.ch, Ministerstvom zdravotníctva SR

Zdieľajte tento článok aj medzi svojích priateľov.

Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video ? Pošlite nám ich!

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Premiér Matovič: Počas sviatkov tvrdý LOCKDOWN, vychádzať sa bude môcť len s negatívnym testom

Premiér Matovič avizuje, že vláda schváli v najbližších hodinách či dňoch tvrdý…

Matovič má obrovský problém! Takáto masa protestujúcich obsadila celú ulicu, kde býva (Video)

Ľudia, ktorí nesúhlasia s politikou Igora Matoviča sa v sobotu stretli na…

Premiér Matovič predložil na rokovaní krízového štábu možnosť vyhlásenia lockdownu už od 12. decembra!

Premiér Matovič je za lockdown aj za masívne testovanie. Na rokovaní Ústredného…