Každý z nás vie, že by mal mať v strave dostatok vápnika, vitamínu C či bielkovín. Občas však zabúdame na ostatné dôležité látky, ktoré naše telo potrebuje.

Našťastie v poslednej dobe sa stále viac zlepšuje povedomie ľudí o jeho nezastupiteľnej úlohe pri starostlivosti o zdravie.

Napriek tomu až 80% ľudí má stále nedostatok horčíka v tele, čo vyvoláva vážne obavy. Horčík je v tele zastúpený v relatívne veľkom množstve. Vedci odhadujú, že je to až 25 gramov na dospelého človeka, pričom polovica z tohto množstva sa nachádza v kostiach a len 1% je v krvi.

Tento minerál je potrebné neustále dopĺňať, pretože na ňom závisí viac ako 300 biochemických telesných reakcií.

Úloha horčíka v tele

  • metabolizmus vápnika, kremíka, vitamínu D a vitamínu K
  • aktivácia svalov a nervov
  • výroba energie
  • detoxikácia
  • trávenie bielkovín, sacharidov a tukov
  • stavebný prvok pri tvorbe a syntéze RNA a DNA

Bohužiaľ, veľké množstvo ľudí na celom svete ani netuší, že trpí nedostatkom horčíka. Jeho nízka hladina v tele sa môže prejavovať zdravotnými problémami, ako sú úzkosť, zábudlivosť či svalové kŕče. Jeho pravidelný príjem nielen odstraňuje uvedené zdravotné problémy, ale pomáha s množstvom ďalších ochorení.

Hlavnou príčinou nedostatku horčíka v našej strave je to, že „moderné“ poľnohospodárske metódy prispeli k jeho nadmernému odčerpaniu z pôdy. Potom sa samozrejme nenachádza ani v plodinách, ktoré na takej pôde vypestujeme.

Problém ďalej ešte viac zhoršuje časté používanie umelých hnojív, pesticídov a herbicídov. Jednou z možností je užívanie doplnkov stravy s obsahom horčíka. Ľudia často užívajú horčík, ale neužívajú správny druh alebo nie v dostatočnom množstve.

Štúdie preukázali, že formy horčíka ako sú aspartát, citráty, laktáty alebo chloridy sa vstrebávajú oveľa lepšie ako oxidy alebo sulfáty.

Takisto je vhodné, aby doplnky obsahovali okrem horčíka aj vápnik, vitamín D a vitamín K2, pretože tieto látky sa navzájom dopĺňajú a metabolizmus jednej nie je možný bez prítomnosti ostatných.

Ďalším dobrým spôsobom sú kúpele s pridaním epsomskej soli (síran horečnatý), počas ktorých sa horčík vstrebáva do tela cez pokožku.

Dnes si povieme o ďalšom účinnom spôsobe pomocou soli chloridu horečnatého (MgCl2) a ako si z nej vyrobiť liek.

Domáca hojivá pleťová voda

Na výrobu našej liečivej pleťové vody budete potrebovať:

  • 1,5 dcl čistej vody
  • 0,5 dcl chloridu horečnatého

Postup

1) Zmiešajte vodu s chloridom horečnatým.

2) Túto zmes si natrite na postihnuté miesto – boľavý kĺb, sval, akné, ekzém či iný zdravotný problém.

3) Nechajte to pôsobiť 5 minút. Môžete si z toho spraviť aj zábal.

4) To je všetko!

Aplikujte podľa potreby až do vyriešenia vášho zdravotného problému. Ak chcete, môžete si do toho pridať ešte aj bambucké maslo a vznikne vám denný hydratačný krém.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

Podobné články

Slovák svojim nákupom poriadne rozosmial predavačku: Neuveríte, čo priniesol k pokladni!

Na stránke venovanej anonymným priznania zamestnancov obchodného reťazca LIDL sa nedávno objavil…

VEĽKÝ POZOR! Máte doma jednu z týchto 2€ mincí? Môžu mať hodnotu tisícov EUR!

Premýšľali ste niekedy nad tým, kde zohnať peniaze navyše napríklad na letnú…

Nahnevaný Slovák to už nevydržal a premiérovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ!

Nahnevaný Slovák to už nevydržal a posiela tvrdý odkaz súčastnej vláde! Aj ja som…

Na Úrade vlády začali po pokojnom proteste zvárať bránu! Pripravujú sa na najhoršie? (Video)

Už v nedeľu 15.novembra podvečer sa v Bratislave konal pokojný protest, kde…