Odborníci pripravili súbor zmien v opatreniach, ktoré majú Slovákov ochrániť pred šírením nákazy novým koronavírusom. Pozrite, čo nás už od zajtra čaká a pripraviť sa treba aj na mastné pokuty!

 

Červené krajiny:

Karanténa vás čaká ak navštívite Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta.

„Ľudia, ktorí sa vrátia z rizikovej krajiny po 1. septembri, budú musieť absolvovať povinnú karanténu, avšak už nie 14-dňovú, ale len desaťdňovú. Celkovo cestovanie a následný návrat do rodnej krajiny je najväčším problémom v boji s pandémiou na Slovensku,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí po zasadnutí odborného konzília.

 

V zozname menej rizikových krajín ostáva 26 štátov:

Austrália, Cyprus, Česká republika, Čína, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko a Taliansko.

Všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na tomto zozname, sú rizikové.

 

Rozmyslieť by ste si mali aj cestu do nasledujúcich regiónov.

Nevzťahuje sa na ne povinnosť karantény po návrate, ale je potrebné v týchto regiónoch vo zvýšenej miere dbať na hygienu, dodržiavať odstupy a nosiť rúško.

Sú to:
• Česko: Praha a kraj Vysočina
• Rakúsko: Viedeň, Horné Rakúsko a Tirolsko
• Poľsko: Pomoranské, Malopoľské a Sliezske vojvodstvo
• Grécko: región Notio Aigaio, Ionia Nisia a Kentriki Makedonia
• Anglicko: Tayside a North West
• Írsko: Mid-Cast a Mid-West
• Estónsko: Ida-Viru Maakond
• Dánsko: región Midtjylland

Ak zajtra po 7:00 prídete na Slovensko z červenej krajiny, pripravte sa na karanténu. „Nariaďuje sa izolácia v domácom prostredí do obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. V prípade bezpríznakového priebehu izolácie je možné ju ukončiť na 10. deň aj bez absolvovania testu na ochorenie COVID-19,“informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Testom sa ale bez výnimky musia podrobiť všetci, ktorí navštívili červenú krajinu mimo EÚ. Cestujúci z Ukrajiny sa navyše musia zaregistrovať na http://korona.gov.sk/ehranica a preukázať sa potvrdením o registrácii policajtom na hraniciach.

Kontroly zamestnancov a pokuty od policajtov:

Osoby prichádzajúce z rizikových krajín budú kontrolovať od 1. septembra aj ich zamestnávatelia. Zamestnanci, resp. SZČO, budú musieť preukázať splnenie povinnosti absolvovať domácu izoláciu negatívnym výsledkom testu alebo potvrdením o prekročení štátnej hranice SR starším ako 10 dní. Prípadne sa preukážu výnimkou z týchto povinností udelenou ÚVZ SR. Ak sa tak nestane, prevádzkovateľ bude povinný to oznámiť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a odoprieť tejto osobe vstup do priestorov pracoviska.

ÚVZ SR upozornil, že prevádzkovateľ nie je povinný požadovať preukázanie uvedených povinností od všetkých uvedených osôb, ale iba od tých, u ktorých má vedomosť, prípadne odôvodnené podozrenie, že im táto povinnosť vznikla.

Pokuta za nedodržanie izolácie a karantény má byť do výšky 5.000 EUR. Vyplýva to z novely zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Novelu však vetovala prezidentka a v najbližších dňoch sa opäť dostane na schválenie do parlamentu.

Prvá viceprezidentka Policajného zboru Jana Maškarová oznámila, že polícia spustí kontroly. Kontrolovať budú nosenie rúšok v nákupných strediskách, obchodoch a na kultúrno-spoločenských podujatiach. Na začiatku školského roka budú zase policajti kontrolovať nosenie rúšok v autobusoch, vlakoch aj na staniciach. Avizovala aj kontroly v nemocniciach, kde sa podľa informácií polície opatrenia nedodržiavajú.

Previnilcovi, ktorý poruší nariadenie vlády o nosení rúška, bude udelená pokuta. Tá môže, podľa Polície SR, dosiahnuť v blokovom konaní hranicu až 1000 eur, v správnom konaní dokonca 1659 eur.

Obmedzenia sa dotknú aj na hromadných podujatí:

Hromadné podujatia v interiéri bude možné 1. septembra organizovať len do 500 osôb a v exteriéri do 1000 osôb. Nosenie rúšok bude povinné.

Väčšina najrizikovejších aktivít má spoločnú jednu vec: konajú sa v interiéroch. Podľa odborníkov sa vírus prenáša drobnými kvapôčkami vzdušnou cestou z človeka na človeka. Najrýchlejšie pri kašľaní, kýchaní, ale aj rozprávaní. Vedci tiež zistili, že koronavírus dokáže v uzavretom priestore prekonať až 4,5 metrovú vzdušnú vzdialenosť a vo vzdušnom aerosóle zotrvá približne 30 minút. Čím viac ľudí a čím slabšie vetraný priestor, tým lepšie podmienky pre šírenie vírusu.

Kdekoľvek ste, riziko môžete znižovať nosením Rúška, držaním si Odstupu a umývaním Rúk. Najmenej rizikové aktivity spája to, že sa konajú vonku, v otvorených priestoroch.

 

 

Povinnosť nosiť rúška:

Rúška budú od 2. septembra 2020 povinné aj v školách, s výnimkou žiakov 1. stupňa v triedach. Všetci žiaci ich však budú mať povinné v spoločných priestoroch, ako sú napríklad jedálne.

Snímať by si ich mali len pri konzumácii jedál a nápojov. Výnimky podľa súčasne platných usmernení predstavujú žiaci so stredným a s ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím. Na deti, ktoré trpia problémami, ako sú alergia, astma či ekzémy, sa už prihliadať nebude. „K vypusteniu výnimky sa pristúpilo z dôvodu, že mnohí výnimku zneužívali. Táto výnimka bola stanovená aj s ohľadom na horúce dni počas letných mesiacov, ktoré už v septembri nebývajú tak časté,“odôvodnili odborníci z Úradu verejného zdravotníctva.

Nenosenie rúšok v školách sa u detí nebude sankcionovať. Konzílium prenecháva zodpovednosť na učiteľov. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) verí, že nosenie rúšok v školách zamedzí šíreniu nového koronavírusu a opatrenie sa bude môcť po dvoch týždňoch zrušiť.

 

Zmena opatrenia k noseniu rúšok od 2. septembra:

Opatrenie bude platiť 2 týždne, to znamená: od 2. septembra 2020 od 06:00 do 14. septembra 2020 18:00.

Výnimky z nosenia rúšok po novom pribudnú u:

 • žiakov prvého stupňa základnej školy v interiéri školy v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu (ak tieto deti budú rúško na tvári akceptovať, jeho nosenie jednoznačne odporúčame)

 • žiakov so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím

Vypúšťajú sa nasledovné výnimky z nosenia rúšok:

 • pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov (napr. asistent učiteľa alebo špeciálny pedagóg) v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,

 • žiakov základnej a strednej školy v interiéri školy v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,

 • osôb s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a osôb s kožnými ochoreniami tváre, u ktorých by nosenie rúška mohlo viesť k zhoršeniu stavu (K vypusteniu výnimky sa pristúpilo z dôvodu, že mnohí výnimku zneužívali. Táto výnimka bola kedysi stanovená aj s ohľadom na horúce dni počas letných mesiacov, ktoré už v septembri nebývajú tak časté. Rovnako treba brať ohľad na to, že sa blíži obdobie zvýšeného výskytu respiračných infektov a rúška spolu s umývaním rúk a dodržiavaním sociálneho odstupu predstavujú jednoduchú a veľmi účinnú prevenciu šírenia respiračných ochorení, vrátane COVID-19. Preto by sme radi povzbudili osoby, ktorých sa doteraz výnimka týkala, aby na toto opatrenie nazerali ako na krok, ktorý má aj ich chrániť počas času nevyhnutného pre pobyt v priestoroch, kde je nosenie rúška povinné a nevnímali túto povinnosť ako záťaž.)

V opatrení naďalej ostávajú nasledovné výnimky:

 • deti do 3 rokov veku,

 • osoby so závažnými poruchami autistického spektra,

 • vodiči verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelene od ostatného priestoru určeného na prepravu osôb,

 • žiaci pri konaní prijímacích skúšok, komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania,

 • poslucháči pri konaní štátnych jazykových skúšok,

 • deti v interiéri materskej školy a jaslí,

 • osoby pri výkone športu,

 • fotografované osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania,

 • osoby nevesty a ženícha pri svadbe,

 • deti pristupujúcich k prvému svätému prijímaniu,

 • účinkujúci pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu a výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu,

 • osoby vo wellness a umelých kúpalísk,

 • účastníci zotavovacích podujatí pre deti a mládež, vrátane personálu, pri všetkých aktivitách v rámci lokality, vyhradenej na konanie daného zotavovacieho podujatia, ako aj pri pobyte vo voľnej prírode,

 • zamestnanci vykonávajúci prácu v spoločnom pracovnom priestore, ak sú od seba, alebo od iných osôb vzdialení minimálne 2 metre, alebo zamestnanec, ktorý sa nachádza na pracovisku sám.

zdroj: uvzsr.sk

 

Podobné články

MIMORIADNA SPRÁVA: Premiér Matovič opäť pritvrdzuje: Neuveríte, čo čaká Slovensko!

Uviedol to premiér Igor Matovič včera v diskusnej relácií RTVS Sobotné dialógy.…

MIMORIADNA SPRÁVA! Premiér Matovič plánuje testovanie učiteľov, žiakov a rodičov približne každé 3 týždne

Celoplošné testovanie na Slovensku bolo mimoriadne účinnou zbraňou voči šíreniu koronavírusu. Takto…

Matovič má obrovský problém! Takáto masa protestujúcich obsadila celú ulicu, kde býva (Video)

Ľudia, ktorí nesúhlasia s politikou Igora Matoviča sa v sobotu stretli na…

Premiér Matovič plánuje cez Vianoce tvrdý lockdown, musí vidieť záujem Slovákov o masívne testovanie!

A je možné, že opäť bude nútené pod hrozbou zákazu vychádzania, nemožnosti…