Nové opatrenie Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky bude platiť od utorka 1. septembra 7:00. Medzi rizikové krajiny sú po novom zaradené aj obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov: Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta.

 

V zozname menej rizikových krajín ostáva 26 štátov:

Austrália, Cyprus, Česká republika, Čína, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko a Taliansko.

Všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na tomto zozname, sú rizikové.

DOMÁCA IZOLÁCIA

Pre všetky osoby, ktoré od 1. septembra od 7:00 vstúpia na územie Slovenskej republiky, pričom počas predchádzajúcich 14 dní navštívili rizikovú krajinu, bude povinná karanténa. Spolu s dotyčnou osobou budú musieť ostať v domácej izolácii aj osoby žijúce s ňou v spoločnej domácnosti. Testovať sa bude najskôr na piaty deň. Výnimku z testovania majú deti do troch rokov, ak regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo pediater neurčí inak. Návrat z rizikovej krajiny je občan povinný oznámiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, a to telefonicky alebo elektronicky.

PO NÁVRATE Z RIZIKOVEJ KRAJINY, KTORÁ JE ČLENOM EÚ

Povinná je domáca izolácia do doby obdržania negatívneho výsledku testu na ochorenie COVID-19. V prípade, že sa nepodarí zrealizovať testovanie a nebude mať občan žiadne príznaky ochorenia, karanténa sa u neho skončí aj bez testovania po desiatich dňoch.

PO NÁVRATE Z RIZIKOVEJ KRAJINY, KTORÁ NIE JE ČLENOM EÚ

V tomto prípade nie je možnosť ukončiť domácu izoláciu bez absolvovania testu. Osoba ostáva v karanténe do obdržania negatívneho výsledku testu.

Osoby, ktoré budú prichádzať z Ukrajiny, sa budú musieť ešte pred prekročením hraníc so Slovenskom zaregistrovať na http://korona.gov.sk/ehranica. Pri prekračovaní štátnych hraníc SR sa budú musieť preukázať príslušníkom Policajného zboru potvrdením o registrácii. Bez tohto potvrdenia nebudú môcť vstúpiť na územie SR.

RIZIKOVÉ REGIÓNY

Pripomíname ešte, že konzílium odborníkov označilo aj rizikové regióny v tzv. zelených, menej rizikových krajinách. Nevzťahuje sa na ne povinnosť karantény po návrate, ale je potrebné v týchto regiónoch vo zvýšenej miere dbať na hygienu, dodržiavať odstupy a nosiť rúško. Sú to:
• Česko: Praha a kraj Vysočina
• Rakúsko: Viedeň, Horné Rakúsko a Tirolsko
• Poľsko: Pomoranské, Malopoľské a Sliezske vojvodstvo
• Grécko: región Notio Aigaio, Ionia Nisia a Kentriki Makedonia
• Anglicko: Tayside a North West
• Írsko: Mid-Cast a Mid-West
• Estónsko: Ida-Viru Maakond
• Dánsko: región Midtjylland

POVINNOSTI ZAMESTNÁVATEĽOV

Osoby prichádzajúce z rizikových krajín budú kontrolovať od 1. septembra aj ich zamestnávatelia. Zamestnanci, resp. SZČO, budú musieť preukázať splnenie povinnosti absolvovať domácu izoláciu negatívnym výsledkom testu alebo potvrdením o prekročení štátnej hranice SR starším ako 10 dní. Prípadne sa preukážu výnimkou z týchto povinností udelenou ÚVZ SR. Ak sa tak nestane, prevádzkovateľ bude povinný to oznámiť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a odoprieť tejto osobe vstup do priestorov pracoviska.

ÚVZ SR upozornil, že prevádzkovateľ nie je povinný požadovať preukázanie uvedených povinností od všetkých uvedených osôb, ale iba od tých, u ktorých má vedomosť, prípadne odôvodnené podozrenie, že im táto povinnosť vznikla.

HROMADNÉ PODUJATIA

Hromadné podujatia v interiéri bude možné 1. septembra organizovať len do 500 osôb a v exteriéri do 1000 osôb. Nosenie rúšok bude povinné.

 

https://www.facebook.com/ministerstvovnutraSR/photos/a.262480493807199/3125223074199579/?type=3&theater

 

zdroj: facebok ministerstvo vnútra SR

Podobné články

MIMORIADNA SPRÁVA: Premiér Matovič opäť pritvrdzuje: Neuveríte, čo čaká Slovensko!

Uviedol to premiér Igor Matovič včera v diskusnej relácií RTVS Sobotné dialógy.…

MIMORIADNA SPRÁVA! Premiér Matovič plánuje testovanie učiteľov, žiakov a rodičov približne každé 3 týždne

Celoplošné testovanie na Slovensku bolo mimoriadne účinnou zbraňou voči šíreniu koronavírusu. Takto…

Matovič má obrovský problém! Takáto masa protestujúcich obsadila celú ulicu, kde býva (Video)

Ľudia, ktorí nesúhlasia s politikou Igora Matoviča sa v sobotu stretli na…

Premiér Matovič plánuje cez Vianoce tvrdý lockdown, musí vidieť záujem Slovákov o masívne testovanie!

A je možné, že opäť bude nútené pod hrozbou zákazu vychádzania, nemožnosti…