Exotická krajina Srí Lanka momentálne čelí zvýšenému počtu infikovaných ľudí, pričom denne pribúda okolo 2-tisíc potvrdených prípadov.

Aktuálne nakazených je takmer 40-tisíc osôb a číslo každou hodinou závratne narastá.

Srí Lanka od 21. mája od 23.59 hod. miestneho času až do 31. mája 23.59 hod. miestneho času zatvára svoje hranice a ruší povolenie na všetky prílety cestujúcich medzinárodnej osobnej leteckej dopravy. Ide o dočasnú úpravu v súvislosti s nastupujúcou treťou vlnou pandémie COVID-19 v krajine. Výnimku majú cestujúci v tranzite kratšom ako 12 hodín s potvrdenou letenkou do destinácie mimo krajiny.Odlety cestujúcich z krajiny sú naďalej povolené.

 

Krajina od 21. januára 2021 obnovila prevádzku medzinárodného letiska a je možné online požiadať o vstupné víza pre väčšinu kategórií cestujúcich. Od 6. mája 2021 zakázala vstup cestujúcim, ktorí v posledných 14 dňoch navštívili Indiu.

 

Od 11. mája platia nové pravidlá vstupu pre zahraničných turistov. O víza je nutné požiadať pred odletom online. Na podanie žiadosti je nevyhnutná rezervácia hotela v rámci skupiny hotelov L1 do 14 dní pobytu (v závislosti od dĺžky pobytu). Turisti sa môžu pohybovať len v rámci L1 skupiny hotelov. Podrobnosti nájdete na webovej stránke Ministerstva turizmu Srí Lanky.

 

Povinné je miestne cestovné poistenie na jeden mesiac, pokrývajúce COVID-19 s denným poistným 12 USD a celkovým krytím 50 000 USD. Povinná je platba za PCR testy (1 test za 40 USD) podľa počtu dní pobytu nasledovne: pri pobyte 5 a viac dní – dva PCR testy – pri príchode a pred odchodom, pri kratšom pobyte nie je požadovaný výstupný PCR test. Testy a poistenie sa platia online pri žiadosti o víza.

 

Výnimku z testovania majú deti do 2 rokov. V prípade, že ich rodičia/sprievodcovia budú mať pozitívny PCR test, sú aj tieto deti povinné podrobiť sa PCR testu. Deti vo veku 2 – 12 rokov musia povinne absolvovať iba výstupný PCR test.

 

Pri prílete na Srí Lanku sú cestujúci povinní preukázať sa negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín. Transfery z letiska musia byť dohodnuté cez L1 hotely alebo certifikované cestovné agentúry.

 

Po prílete

Na letisku sa cestujúci musí preukázať negatívnym výsledkom PCR testu (potvrdenie v angličtine), ktorý nie je starší ako 72 hodín pred odletom a vyplneným čestným vyhlásením o zdravotnom stave.

 

Pobyt

Po prílete turisti ostávajú v L1 hoteli (do prvých 14 dní pobytu) a musia podstúpiť prvý vstupný PCR test. Po negatívnom výsledku môžu využívať všetky hotelové služby a pohybovať sa v rámci siete L1 hotelov, alebo navštíviť povolené turistické atrakcie v rámci tzv. bio bublín. Podrobnosti sú uvedené na stránke Ministerstva turizmu Srí Lanky.

 

Ak je pobyt dlhší ako 14 dní, je potrebné v období 11. – 14. dňa po prílete absolvovať druhý PCR test. Ak bude negatívny, lekár v L1 hoteli vydá potvrdenie, s ktorým možno opustiť bio bublinu. Ak však bude turista identifikovaný ako osoba v blízkom kontakte s Covid-19 pozitívnou osobou, pobyt v bio bubline bude predĺžený na základe rozhodnutia lekára v L1 hoteli po konzultácii s miestnymi zdravotnými úradmi. V prípade výstupu turistu z bio bubliny do miestnej komunity, sa turisti musia podriadiť miestnym pravidlám krajiny.

 

Pri pobytoch v rozmedzí 5 – 14 dní sa druhý PCR test vykoná podľa dátumu odletu (napr. 24 – 48 hodín pred odletom), ak je pobyt kratší ako 5 dní, výstupný PCR test sa nevyžaduje.

 

Podmienky tranzitu a odchodu

V súvislosti s dočasným uzatvorením hraníc od 21. mája do 31. mája 2021 je v tomto období povolený iba tranzit cestujúcich mimo Srí Lanku kratší ako 12 hodín, odlety cestujúcich z krajiny sú povolené.

 

Cestovanie v rámci krajiny

Cestovanie v rámci krajiny je dostupné, avšak presuny medzi okresmi sú naďalej obmedzené.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

 

zdroj: mzv.sk

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…