Najväčšia vojnová loď iránskeho námorníctva sa v stredu za nejasných okolností vznietila a neskôr potopila v Ománskom zálive, informovali polooficiálne tlačové agentúry.

Tlačové agentúry Fars a Tasnim uviedli, že sa nepodarilo zachrániť podpornú vojnovú loď Kharg, pomenovanú podľa ostrova, ktorý slúži ako hlavný ropný terminál pre Irán.

Požiar sa začal okolo 2:25 hod. a hasiči sa ho snažili zvládnuť, uviedla agentúra Fars. Plavidlo sa potopilo neďaleko iránskeho prístavu Jask, približne 1 270 kilometrov juhovýchodne od Teheránu v Ománskom zálive v blízkosti Hormuzského prielivu – úzkeho ústia Perzského zálivu.

Na iránskych sociálnych sieťach sa šírili fotografie námorníkov v záchranných vestách, ktorí evakuovali plavidlo, zatiaľ čo za nimi horel oheň. Štátna televízia a polooficiálne tlačové agentúry označili Kharg za “cvičnú loď”. Agentúra Fars zverejnila video, na ktorom je vidieť hustý čierny dym stúpajúci z lode v stredu skoro ráno.

Satelitné fotografie od spoločnosti Planet Labs Inc. analyzované agentúrou Associated Press ukázali v utorok loď Kharg západne od mesta Jask. Satelity amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru, ktoré sledujú požiare z vesmíru, zaznamenali požiar na mieste Jask, ktorý sa začal tesne pred požiarom, o ktorom informovala agentúra Fars.

Kharg slúži ako jedno z mála plavidiel iránskeho námorníctva, ktoré dokáže na mori dopĺňať zásoby pre ostatné lode. Môže tiež prepravovať ťažký náklad a slúžiť ako štartovací bod pre vrtuľníky. Vojnová loď, postavená vo Veľkej Británii a spustená na vodu v roku 1977, sa dostala do iránskeho námorníctva v roku 1984 po dlhých rokovaniach, ktoré nasledovali po islamskej revolúcii v Iráne v roku 1979.

Iránske námorníctvo zvyčajne hliadkuje v Ománskom zálive a na širších moriach, zatiaľ čo polovojenské Revolučné gardy operujú v plytších vodách Hormuzského prielivu a Perzského zálivu. V posledných mesiacoch však námorníctvo spustilo na vodu o niečo väčší komerčný tanker s názvom Makran, ktorý prestavalo na plnenie podobnej funkcie ako Kharg.

Iránski predstavitelia neuviedli žiadnu príčinu požiaru na palube lode Kharg. Prichádza však po sérii záhadných výbuchov, ktoré sa začali v roku 2019 a ktorých terčom boli lode v Ománskom zálive. Americké námorníctvo neskôr obvinilo Irán z toho, že sa na lode zameriava pomocou mín limpet, časovaných výbušnín, ktoré potápači zvyčajne pripevňujú na trup plavidla.

Irán poprel, že by sa na plavidlá zameriaval, hoci na záberoch amerického námorníctva bolo vidieť, ako príslušníci Revolučných gárd odstraňujú z plavidla jednu nevybuchnutú limpetovú mínu. K incidentom došlo v čase zvýšeného napätia medzi USA a Iránom po tom, ako vtedajší prezident Donald Trump jednostranne odstúpil od jadrovej dohody Teheránu so svetovými mocnosťami.

 

Potopenie lode Kharg je pre Irán najnovšou námornou katastrofou. V roku 2020 počas iránskeho vojenského cvičenia omylom zasiahla raketa námorné plavidlo neďaleko prístavu Jask, pričom zahynulo 19 námorníkov a 15 bolo zranených. Aj v roku 2018 sa v Kaspickom mori potopil torpédoborec iránskeho námorníctva.

zdroj: AP

 

Podobné články

MUDr. Lenka Doležalová: Mladá zdravotná sestrička umrela na koronavírus a zanechala tu mladú dcérku

Po smutnej správe o úmrtí mladej sestričky na Covid-19, napísala česká lekárka…

ŠOK: Päť mladých mužov znásilnilo školáčku na cintoríne a fotografie zverejnilo na internete. Dievča sa zabilo

Belgickom otriasla samovražda 14-ročného dievčaťa, ktoré si vzalo život po tom, ako…

SMUTNÁ SPRÁVA: Zomrel obľúbený filmový herec († 54), príčina jeho smrti zatiaľ nie je známa!

Zomrel americký herec Michael K. Williams, mal 54 rokov. Divákom je známy…

POZOR! Z trhu sťahujú nebezpečnú zmrzlinu a nanuky. Obsahujú nebezpečný karcinogénny pesticíd!

Česká Štátna veterinárna správa (SVS) varuje pred poľskou zmrzlinou Milka, obsahuje stopové…