Všetci rodičia používajú pri výchove dieťaťa svoje vlastné pravidlá. Štatistiky hovoria o tom, že väčšina sa riadi pravidlami, ktoré sa odovzdávali z generácie na generáciu. Inovácie v tejto oblasti sa pomaly dostávajú do našich súčasných životov vďaka vynikajúcim psychológom a pedagógom. Ak vás vaše dieťa nepočúva, pravidelne sa háda, je drzé a hrubé, je čas popremýšľať o tom, čo ste urobili zle a ako tento problém vyriešiť.

Najdôležitejšia vec, ktorú môžete deťom dať, sa zakladá na uvedomenie si toho, čo robia a hovoria. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu správne vychovávať deti a tie vám potom podajú pohár vody aj vo vašom starobe!

Nekričte na dieťa
Otrepaná rada, ale vždy účinná. Keď začnete na dieťa kričať, absorbuje do seba všetku agresiu, ako huba a časom ju zo seba vyžmýka. Upokojte sa, zhlboka sa nadýchnite a popremýšľajte, čo ste urobili zle. Teraz sa psychicky pripravte na nepríjemnú situáciu a keď nastane čas, vyjadrite svoju nespokojnosť bežným tónom hlasu.

Nemôžete sa udržať? Áno, je to ťažké, o tom niet pochýb! Tu je neoceniteľná rada, ktorá pomohla mnohým rodičom pri výchove ich detí. Najskôr zistite, čo presne spôsobuje podráždenosť a krik. Hlučná hudba? Zlé známky v škole? Už ste si tým prešli, takže teoreticky by ste na to mali byť pripravení. Z vás dvoch ste predsa vy ten dospelý (rodič).

Napočítajte do 10. Ak to urobíte, krik bude zbytočný.
Nepožadujte príliš veľa
Vaše dieťa je pre vás určite to najlepšie a to aj vtedy, keď nevyhrá medailu v plávaní alebo nedostáva v škole tie najlepšie známky.

Nepredpokladajte, že váš potomok bude taký, ako vy v jeho veku alebo ho „využijete“ na plnenie všetkých svojich nerealizovaných snov. Stačí sa pozrieť na to, čo vie najlepšie a rozvíjať to!

Vytvorte dobrý dojem
Deti – zrkadlo svojich rodičov. Budú si brať príklad zo všetkého, čo robíte a nič ich nezastaví pred tým, aby to po vás zopakovali.

Prekvapte ich neobvyklými schopnosťami, ukážte im svoje vedomosti, silu a charakter. Takto môžete získať nielen dôveryhodnosť, ale aj fakt, že do svojho dieťaťa vložíte všetko najlepšie zo seba.

Diskutujte, pomáhajte, presviedčajte
Medzi vami a dieťaťom musí byť vzájomné porozumenie. Hovorte o každodennom živote, ale nie len ako učiteľ, ale aj ako priateľ dieťaťa. Pomôžte mu zažiť pocit, že sa na vás môže vždy obrátiť. Pokúste sa to urobiť tak, aby ste v ňom vytvorili pocit, že váš spoločný domov je pevnosť, kde bude vypočuté a dostane pomoc. Presvedčte je o tom, že oni sú tvorcovia svojho života, svojich zlyhaní, ale aj úspechov. Skvelí ľudia vyrastajú v láske a vo vzájomnom porozumení.

Trávte s spolu viac času
Aj keď je váš rozvrh nabitý a nájsť si čas na svoje dieťa je takmer nemožné, využite ho tak, ako je to len možné. Čítanie kníh, návšteva divadla, relax v prírode – pozitívny vplyv na váš vzťah a príležitosť, naučiť dieťa užitočné rady. Pokiaľ deti nemajú dostatok pozornosti, začnú ju hľadať u niekoho iného a neexistuje garancia, že to môže skončiť dobre.

Neuhýbajte pred otázkou
Aj v prípade, že sa vás dieťa spýta na citlivú otázku, nesnažte sa vyhnúť odpovedi. Niektoré deti ešte nevedia prijať informácie, ale akákoľvek neistota v odpovedi dokáže narušiť jeho vnímanie. Odpovedajte priamo, ale stručne, aj v prípade, že sa pre vás jedná o nepríjemnú tému.

Nechráňte je pred problémami
Vašou úlohou rodiča je postupne pripraviť dieťa z bezstarostných detských vnímania na blížiace sa dospelosť. Neochraňujte je pred všetkými problémami.

Smrť blízkych, problémy v rodine alebo len obyčajné odmietnutie kúpy „tej krásne hračky“ vaše dieťa zocelí a pomôže mu pri budovaní osobnosti.

Priznajte si svoje chyby
Keď si nakoniec uvedomíte, že ste sa mýlili, napríklad pri konverzácii s vašou dcérou alebo synom, nebojte sa pred nimi priznať si chybu. Na vašej dôveryhodnosti to nič neuberie, práve naopak, ukážete im, že človek sa môže aj mýliť. Je úplne v poriadku, keď si to uvedomí a ospravedlní sa.

zdroj: electropiknik.cz / pexels.com

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…