MIMORIADNE

Nakoľko tvar slovenskej krivky je veľmi podobný ako krivka v postihnutých častiach Anglicka, je podľa Mareka Krajčího pravdepodobné, že sa nový variant vírusu potvrdí aj v ďalších častiach Slovenska.

novú mutáciu koronavírusu, ktorý sa objavil v južných častiach Anglicka. Ako na sociálnej sieti informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, odborníci na ministerstve a Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR našli na tento skríning najrýchlejšie riešenie. V spolupráci so slovenskými vedcami plánujú v čo najkratšom čase získať primer pre S gén PCR, pomocou ktorého bude možné skríning realizovať.

“Potvrdili sa predpoklady, že zmutovaný infekčnejší variant vírusu je už aj v kontinentálnej Európe a včera (v pondelok 4. januára) sme ju dokázali už v prvých vyšetrených vzorkách aj na Slovensku,” uviedol Krajčí. Nakoľko tvar slovenskej krivky je veľmi podobný ako krivka v postihnutých častiach Anglicka, je podľa neho pravdepodobné, že sa nový variant vírusu potvrdí aj v ďalších častiach Slovenska. Aktuálne sa na tom pracuje.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva zároveň realizujú zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie. Zameraný je na dodržiavanie karantény a následného testovania na území Slovenska. V prípade pozitivity po PCR testovaní sú vzorky po príkaze ministra uskladnené. Budúci týždeň by mali byť diagnostikované aj na prítomnosť nového variantu vírusu. “Takýmto istým spôsobom budeme diagnostikovať aj vybrané pozitívne testy z jednotlivých regiónov Slovenska,” doplnil šéf rezortu zdravotníctva.

Nebezpečenstvo vírusu bolo najmä v tom, že niektoré PCR laboratóriá, ktoré identifikovali pri testoch práve zmutovaný S gén, vykazovali u infikovaných ľudí falošnú negativitu. Krajčí však ubezpečil, že na Slovensku všetky významné laboratóriá na vyšetrovanie PCR vzoriek zatiaľ spoľahlivo odhaľujú aj nový infekčnejší variant koronavírusu. Ten je podľa neho dobre zachytený aj antigénovým testom.

“Vzhľadom na vysoké reprodukčné číslo nového variantu koronavírusu je jasné, že boj s ním je o 40 % ťažší ako s pôvodným typom vírusu,” konštatoval minister. Ako dodal, vyžaduje si tvrdé opatrenia obmedzujúce mobilitu s maximálnou elimináciou sociálnych kontaktov, teda stav, ktorý momentálne na Slovensku platí. Nádejou je podľa Krajčího očkovanie. Imunitná odpoveď vakcíny Comirnaty od firmy BioNTech-Pfizer, je podľa dostupných zistení dostatočná, aby chránila aj pred ochorením COVID-19, ktorý spôsobuje nový infekčnejší variant vírusu. Tie isté zistenia dokázali aj britskí vedci u vakcíny od konzorcia Astra Zeneca a Oxfordská univerzita.

Minister doplnil, že v januári má na Slovensko postupne prísť 208-tisíc dávok vakcíny Comirnaty a predpokladá sa dovoz aj 12-tisíc pilotných dávok od firmy Moderna. “Dúfam, že príde aj vakcína od konzorcia Astra Zeneca a Oxfordská univerzita,” uzavrel.

 

zdroj: SITA

 

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…