Máme sa pripraviť na to, že nebudeme môcť vychádzať z domu? Epidemiológovia prezradili, čo sa musí stať, aby došlo k nevyhnutnej veci.

 

Ak nové opatrenia nepomôžu, bude to nevyhnutné. 

Premiér Igor Matovič ešte počas prvej vlny oznámil, že Slovensko má v boji s koronavírusom iba dve možnosti. Prvou bolo zotrvanie núdzového stavu na niekoľko mesiacov alebo “vypnutie celej krajiny“ známy ako blackout. V tom čase napokon nedošlo k najhoršiemu, no tento scenár je opäť na pretrase.

Premiér Matovič upozorňuje, že nové opatrenia majú byť poslednou ,,ručnou brzdou“ ako znížiť denný prírastok potvrdených prípadoch. Ak tieto nariadenia Ústredného krízového štábu nebudú účinné, našej krajine hrozí scenár, keď budeme môcť vychádzať z domu iba kvôli nákupu potravín alebo návšteve u lekára.

Verím ľuďom žijúcim na Slovensku, že sa budú správať natoľko zodpovedne, že k lockdownu nebudeme musieť pristúpiť. Všetko to záleží na každom z nás. Ak sa nebudeme správať zodpovedne, hrozí, že na to nezodpovedné správanie doplatia mnohí ľudia svojím životom alebo trvalým poškodením zdravia. Efekt nových prijatých opatrení sa prejaví o dva až tri týždne, ak ani v tomto čase nedôjde k splošteniu epidemiologickej krivky, tak zrejme bude lockdown nevyhnutný. uviedla epidemiologička Zuzana Krištúfková pre cas.sk.

K “vypnutiu“ krajiny sa vyjadrila aj hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva Henrieta Hudečková, ktorá je presvedčená, že všetko závisí od zodpovednosti ľudí. Predpokladá, že počet nakazených pacientov bude ešte rásť, no ak budú Slováci dodržiavať opatrenia, máme šancu to zvládnuť.

 

Ako predísť nákaze

  • Ak môžete, zostaňte doma. Von vychádzajte len ak je to nutné.
  • Všade mimo domu noste rúško. Chránite tak seba aj ostatných.
  • Ak ste na verejnosti, držte si od ostatných odstup aspoň 2 metre.
  • Umývajte si ruky hneď po príchode domov.

Obmedzte na minimum stretnutia s priateľmi, blízkymi a rodinou. Vírus môžete šíriť aj bez toho, aby ste mali príznaky.

Zdroj: cas.sk

 

Napíšte komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here