Pred niekoľkými týždňami vláda Slovenskej republiky rozhodla o tom, že v nedeľu budú všetky obchody zatvorené. Rozhodla tak na základe diskusie s Ústredným krízovým štábom. Viacerí toto opatrenie počas koroanvírusu COVID-19 uvítali. Ale čo bude ďalej? Ostanú obchody po pandémii zatvorené natrvalo?

Ich názory sa rozchádzajú. Obchody sú v nedeľu zatvorené už vyše mesiaca, odkedy vláda vydala dočasné nariadenie, podľa ktorého má byť tento deň sanitárny.

Najväčším zástancom otvárania všetkých prevádzok, aj počas pandémie, je minister hospodárstva a líder strany SaS Richard Sulík. Ten sa ani v minulosti netajil tým, že by obchody mohli byť otvorené aj počas sviatkov

Netají sa tým, že by chcel, aby sa prevádzky vrátili do pôvodného režimu čo najskôr. Igor Matovič (46) však nesúhlasí a viackrát sa už vyjadril, že by chcel, aby zostali v nedeľu zavreté aj po skončení pandémie. Najnovšie sa však začal skloňovať kompromis, podľa ktorého by zamestnanec dostal na výber, či v nedeľu robiť vôbec chce.

Počas súčasnej pandémie Sulík síce súhlasil, aby boli obchody v nedeľu zatvorené, ale len pod podmienkou, že hneď po skončení koronakrízy sa znova otvoria. V opačnom prípade by sa podľa neho ešte viac prehĺbila nezamestnanosť.

Po tom, čo sa čoraz častejšie ozýva premiér Matovič s tým, že by si želal, aby zostali nedele voľné už navždy, sa v koalícii začína skloňovať nové riešenie. Pôvodne pritom vládna štvorica v programovom vyhlásení vlády zatváranie obchodov vôbec nespomína.

Najnovšie sa však začalo skloňovať slovo kompromis. Zamestnanec by dostal na výber, či v nedeľu robiť vôbec chce. “Vieme si predstaviť kompromis, kedy by zamestnanec dostal pri podpise zmluvy možnosť odmietnuť pracovať v nedeľu,” povedala Novému Času Sulíkova hovorkyňa Katarína Svrčeková. S týmto postojom súhlasí sa aj Veronika Remišová zo strany Za ľudí.

Okrem Matoviča a strany OĽaNO sú k trvalému obmedzeniu predaja v nedeľu naklonení aj ľudia z Kollárovej strany Sme Rodina“Nemáme problém s tým, aby obchody zostali v nedeľu zavreté,“ povedal Peter Pčolinský.

S veľmi podobným postojom vyrukovala aj vicepremiérka zo Za ľudí Veronika Remišová. „Pragmatické riešenie by bolo, aby obchody mohli zostať v nedeľu otvorené, ale zamestnanci by zároveň mali nárok na vyhlásenie, že v nedeľu nechcú pracovať a zamestnávateľ by to musel rešpektovať,“ navrhla v relácii Rádia Lumen. O podrobnostiach však zatiaľ hovoriť nechcela ani po otázkach Nového Času.

Pridajte sa k nám, pre viac správ 🙂

Napíšte komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here