Bývalý policajný prezident Milan Lučanský sa chcel stretnúť s každým, kto tvrdí, že vzal od neho peniaze alebo nejakú výhodu. Vyplýva to z jeho výsluchu policajným vyšetrovateľom. Odmietal teda, že by prijímal úplatky či už od Norberta Paksiho, zástupcu šéfa Útvaru zvláštnych policajných činností, alebo od bývalého agenta SIS Františka Böhmu. Obaja sú väzobne stíhaní v rámci kauzy Božie mlyny.

To, že Norbert Paksi žil nad pomery, ukázali aj „zásoby“, ktoré u seba nazhŕňal. Policajti u neho doma podľa našich informácií objavili 100-tisíc eur v hotovosti a okolo 80 zlatých mincí! Paksi sa musel pozrieť pravde do očí. S prokuratúrou a vyšetrovateľmi začal spolupracovať. Jeho svedectvá výraznou mierou prispeli k ďalšej akcii s názvom Judáš. Pri nej bol kľúčovou postavou policajný prezident Milan Lučanský.

Böhmovi mali podľa vyšetrovateľa za peniaze zabezpečovať krytie jeho podnikania, ktoré spočívalo v podvodoch s pohonnými látkami. Daniel Čech mal trestnú činnosť vtedy kryť z pozície generálneho riaditeľa sekcie daní a ciel Finančnej správy. Böhm mal za ochranu svojho „podnikania“ platiť Lučanskému a spol. mesačne 10-tisíc eur.

Milan Lučanský tvrdí, že úplatok 510-tisíc je astronomická suma, ktorú by ani nedokázal minúť. „Tam je napísané 510 tisíc! Preboha, to je toľko peňazí, že by som s nimi musel kúriť,“ vyhlásil podľa noviny.sk pred sudkyňou Špecializovaného trestného súdu.

Vyšetrovateľovi pripomenul, že všetky peniaze a majetky, ktoré má, sú zdokladované. Na svojom profile na sociálnej sieti Milan Lučanský napríklad zadokumentoval, že odpredal rezortu byt, ktorý mal splácať ešte deväť rokov.

Milan Lučanský obvinenie polície zobral osobne, reagoval emotívne, ale vyjadril sa k obvineniu celkom rozsiahlo. “Nikdy som od tých zmrdov nemal dôvod ani motív brať peniaze,” povedal v rámci svojho výsluchu. Milana Lučanského vyjadrenia pri výsluchu k obvineniu napovedajú, ako trestné stíhanie na exprezidenta polície doľahlo. Najviac to vystihuje časť, ktorú sám označil za dôležitú pre svoju obhajobu.

Norbert Paksi a František Böhm sa poznali z čias, keď obaja pracovali spolu v polícii. Böhm odišiel do SIS a ich kamarátstvo pretrvalo. Milan Lučanský sa pred vyšetrovateľom zamyslel, že Paksi mohol brať od Böhma peniaze a tváriť sa, že sú pre neho. Dodal, že keď sa s ním chcel Böhm stretnúť, vždy tam bol Paksi. „Vychádza mi to tak, že na mňa vyberal od Böhma peniaze, ktoré si nechával. Preto na Böhma nikdy nedal číslo a vždy bol ako sprostredkovateľ stretnutí. Asi sa bál, že by sa ma sám Böhm možno spýtal, že či som spokojný s financiami, ktoré mi mal poslať,”  dodal Lučanský.

Prokurátor však trval na svojom a podľa neho mal policajný šéf zobrať na úplatkoch pol milióna eur. Lučanský policajtom vysvetľoval, že v rámci mimosúdneho vyrovnania s médiami dostal 150-tisíc eur. Podporil detskú nemocnicu, umelecké školy. Aj o tom po odchode z polície písal na sociálnej sieti. Rodine Lučanskej verejne poďakovala umelecká škola v Martine.

Na charitu som rozdal 170 tisíc eur. Všetko je doložené účtami

Bývalý prezident polície chcel vyšetrovateľovi dokázať, že podozrenia o braní úplatkov sú len výmysly a na zneužívanie svojho postavenia nebol odkázaný. Peňazí mal dosť a všetky získal legálne. V tejto časti výsluchu sa vrátil do roku 2019. V tom roku došlo k mimosúdnemu usporiadaniu sporu Milana Lučanského s médiami, ktoré o ňom zverejnili nepravdivé články. Milan Lučanský vyšetrovateľovi uviedol, že z mimosúdneho vyrovnania získal 150 000 eur. Nič zo získaných peňazí si nenechal a všetky daroval na charitatívne účely. Konkrétne uviedol, že chorým deťom daroval cez Národný onkologický ústav detských chorôb 70 tisíc eur. Ďalšie tisícky daroval umeleckým školám. Na katolícku cirkev daroval zo získaných peňazí 25 tisíc eur. Okrem toho zo svojich pridal 20 tisíc eur, z ktorých dal časť na pomoc v prípade padnutej bytovke na východe Slovenska, aj na mŕtveho policajta.

Lučanský uviedol: “Takže som pri tom, ako som dostal 150 tisíc eur, rozdal 170 tisíc eur, čo je overiteľné z bankových výpisov. Takže som nebol odkázaný na nejaké peniaze od Böhmovcov alebo Pakšiovcov, ale bol by som si tieto peniaze nechal na svojom účte.”

Ako ďalej Lučanský povedal, ďalších 20-tisíc eur dal už zo svojich, poslal ich pomoc rodinám obetí v Prešove, keď tam v roku 2019 výbuch plynu zničil panelový dom.

Počas poldruha hodiného výsluchu povedal, že žiada konfrontáciu so všetkými, ktorí o ňom tvrdia, že od nich bral peniaze alebo mu poskytovali nejaké výhody. „Je smutné, že musím dokazovať svoju nevinu a nie naopak, že by mne bola dokázaná vina,“ povedal v závere.


Začiatkom decembra polícia počas akcie Judáš zadržala niekoľko policajtov, funkcionárov SIS a kriminálky Finančnej správy. Podľa polície brali úplatky a nezákonné výhody. Konkrétne Milan Lučanský sa mal takto obohatiť o vyše pol milióna eur.

Bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského zadržali potom, ako sa vrátil z dovolenky v Chorvátsku a po dohode s vyšetrovateľom sa dostavil na výsluch. Previezli ho do ústavu na výkon väzby v Prešove. Tam sa mal 9. decembra zraniť, absolvoval operáciu vo vojenskej nemocnici Ružomberok. Zotavoval sa vo väzenskej nemocnici v Trenčíne a minulý týždeň v utorok podvečer sa mal Milan Lučanský pokúsiť o samovraždu.

Ešte o pol piatej popoludní ho kontrolovali, o 16.39 ho už našli obeseného. Použiť mal pritom teplákovú bundu. Na druhý deň, v stredu 30. decembra päť minúť pred 16. hodinou lekár vyhlásil, že Milan Lučanský zomrel.

LUČANSKÝ JE PO SMRTI UZNANÝM ZA NEVINNÉHO

Smrť obvineného znemožní preukázať podozrenia. Lučanský zostane navždy už len exprezident polície, ktorého vyšetrovatelia chceli stíhať, no nemohli. Podľa špecialistu na trestné právo a advokáta Adriána Kuceka je v prípade obvineného, ktorý je po smrti, trestné stíhanie nemožné. “Proti tomu, kto zomrel je ďalšie trestné stíhanie neprípustné. Z uvedeného dôvodu preto musí dozorový prokurátor bezodkladne zastaviť trestné stíhanie voči takejto osobe. S ohľadom na tieto skutočnosti potom súd nemá už možnosť rozhodnúť o vine alebo nevine obvineného a z tohoto dôvodu sa považuje obvinený za nevinného,” konštatoval advokát Kucek.

Zdieľajte tento článok aj medzi svojích priateľov.

Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video ? Pošlite nám ich!

Podobné články

ROZPÚTANÉ PEKLO proti Matovičovi! Toto je najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

Slovák rozpútal PEKLO proti Matovičovi! Toto je najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách…

AKTUÁLNE: Prezidentka Čaputová podpísala nový zákon: Toto všetko bude zakázané!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala viacero zákonov, medzi nimi napríklad aj zákon o…

Premiér Matovič: Počas sviatkov tvrdý LOCKDOWN, vychádzať sa bude môcť len s negatívnym testom

Premiér Matovič avizuje, že vláda schváli v najbližších hodinách či dňoch tvrdý…

Matovič má obrovský problém! Takáto masa protestujúcich obsadila celú ulicu, kde býva (Video)

Ľudia, ktorí nesúhlasia s politikou Igora Matoviča sa v sobotu stretli na…