“Každý jeden zaočkovaný bude mať očkovací preukaz!” uviedol to Marek Krajčí v televíznych novinách Markíza

“Vakcína sa vstrekuje do svalu v hornej časti ramena. Každý zaočkovaný človek bude mať vydanú Informačnú kartičku sledovateľnosti a očkovania s dátumom, kedy sa má vrátiť pre druhú dávku, tzv. očkovací preukaz.” uviedla FN v Nitre

„Vakcína proti koronavírusu zostane naďalej dobrovoľná a bezplatná, každý zaočkovaný občan dostane preukaz,“  povedala štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková. Pripustila, že napríklad hotely či iné rekreačné prevádzky môžu v budúcnosti vyžadovať predloženie očkovacieho preukazu.

Cieľom je preočkovať 3,3 milióna obyvateľov

Postupne by mali nemocnice denne zaočkovať 500 osôb. Celkovo má Slovensko objednaných približne 17 miliónov vakcín od rôznych výrobcov a cieľom je zaočkovať 70 percent populácie, teda 3,3 milióna obyvateľov. Prvé vakcíny budú od spoločnosti Pfizer, jej použitie v rámci Európskej únie by mala Európska agentúra pre lieky schváliť v pondelok 21. decembra. V USA v piatok schválili regulačné úrady aj použitie očkovacej látky od Moderny.

Marek Krajčí ktorý je tiež lekár. Patrí tak do skupiny tých, ktorí môžu byť zaočkovaní v prvej fáze.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na očkovanie reagoval statusom s fotografiou Vladimíra Krčméryho a heštegom „Zdravé Slovensko“.

Prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška upozornil, že z histórie je jasne vidieť, že priemerná dĺžka života sa zvýšila vďaka dvom veciam – antibiotikám a vakcináciám. Aj preto si je istý, že prostriedkom, ako zabrániť ďalším úmrtiam na nový koronavírus je práve očkovanie.

„Chcem poďakovať preto všetkým, ktorí pracovali nielen v prvej, ale vo všetkých líniách boja proti koronavírusu,” doplnil

Minister zdravotníctva Marek Krajčí tiež vyhlásil, že očkovanie bude pokračovať aj v nedeľu v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a Nitre.

Medzi zaočkovanými budú ako ďalší zdravotníci, tak aj prezidentka Zuzana Čaputová a členovia vlády, ktorí neboli v posledných mesiacoch pozitívni.

Na Slovensku sa začalo očkovanie proti covidu-19. Ako prvý dostal vakcínu infektológ Vladimír Krčméry.

VLADIMÍR KRČMÉRY: „Ďakujem za tento vianočný darček,“ vyjadril sa krátko po vakcinácii profesor Vladimír Krčméry.

Krátko pred tým, ako Vladimír Krčméry dostal vakcínu minister zdravotníctva potvrdil, že zajtra podajú vakcínu v Univerzitnej nemocnici v Bratislave aj prezidentke Zuzane Čaputovej či viacerým ministrom.

Lekár, vedec a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry (60) je prvým Slovákom, ktorý bol zaočkovaný proti koronavírusu. Vakcínu dostal v nitrianskej nemocnici v sobotu 26. decembra podvečer v živom prenose pred kamerami a fotoaparátmi viacerých médií.

„Výborný pocit, je to moja sedemnásta vakcína, som poctený a veľmi si vážim, že som bol vybraný,“ reagoval Krčméry bezprostredne po očkovaní. Ocenil ministerstvo zdravotníctva, že sa očkovanie podarilo spustiť na Vianoce. „Sme prví v EÚ, očkujeme o deň skôr.“

Minister Marek Krajčí hovorí o historickej chvíľke. Šéf rezortu zdravotníctva označil vakcínu za nádej v boji proti koronavírusu. “Som rád, že môžeme vidieť svetielko na konci tunela,” dodal. „Som rád, že prvým, ktorý bude zaočkovaný, je pán profesor Vladimír Krčméry. Človek, ktorý bojoval s epidémiami aj na iných miestach sveta, človek, ktorý zasvätil svoj život za záchranu životov iných. Som rád, že bude vzorom pre všetkých nás,“ povedal Krajčí.

Vakcínou od firiem BioNTech a Pfizer už boli vo svete očkované milióny ľudí, povedala epidemiologička Zuzana Krištúfková: „Niet pochýb o tom, že sú bezpečné… Je na každom z nás, ako sa rozhodneme. My, členovia konzília odborníkov, ideme do toho.“
Infektológ Pavel Jarčuška pred začatím očkovania vyhlásil, že antibiotiká a vakcíny za posledných 120 rokov najviac prispeli k predĺženiu priemernej dĺžky života ľudí.

zdroj: SITA

Zdieľajte tento článok aj medzi svojích priateľov.

Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video ? Pošlite nám ich!

Podobné články

ROZPÚTANÉ PEKLO proti Matovičovi! Toto je najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

Slovák rozpútal PEKLO proti Matovičovi! Toto je najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách…

AKTUÁLNE: Prezidentka Čaputová podpísala nový zákon: Toto všetko bude zakázané!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala viacero zákonov, medzi nimi napríklad aj zákon o…

Premiér Matovič: Počas sviatkov tvrdý LOCKDOWN, vychádzať sa bude môcť len s negatívnym testom

Premiér Matovič avizuje, že vláda schváli v najbližších hodinách či dňoch tvrdý…

Matovič má obrovský problém! Takáto masa protestujúcich obsadila celú ulicu, kde býva (Video)

Ľudia, ktorí nesúhlasia s politikou Igora Matoviča sa v sobotu stretli na…