The map, 2013, based on 1.1 billion users

Dlho sa predpokladalo, že ruský prezident Vladimir Putin na oslavách Dňa víťazstva nad nacistickým Nemeckom oznámi nejaké veľké, ak nie úplné víťazstvo na Ukrajine. Teraz sa však objavujú špekulácie, že by namiesto toho mohol vyhlásiť vojnu, uviedla CNN s odvolaním sa na západných predstaviteľov.

Očakávalo sa, že Putin 9. mája oznámi veľký úspech v tzv. denacifikácii Ukrajiny. Špekulovalo sa, že by mohol oznámiť, že úplné dobytie Mariupola znamená, že pluk Azov, ktorý Kremeľ označuje za hlavnú baštu nacizmu na Ukrajine, stratil svoju základňu.

Uvažovalo sa o tom, že by sa na novo obsadených územiach mohla vyhlásiť nejaká iná samozvaná proruská ľudová republika, ale vzhľadom na potrebu referenda to môže byť ťažké dosiahnuť.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price v pondelok uviedol, že stále existuje “dobrý dôvod domnievať sa, že Rusi urobia všetko pre to, aby 9. máj využili na propagandistické účely”. Deň víťazstva je najväčším sviatkom v súčasnom Rusku.

Západní predstavitelia však tvrdia, že namiesto ohlásenia úspechov by Putin mohol konflikt kvôli eskalácii označiť za vojnu, čo by mu umožnilo mobilizovať vojská. Price dodal, že zaznamenal špekulácie, že Rusko by mohlo vyhlásiť vojnu. “Bolo by veľkou iróniou, keby Moskva využila príležitosť osláv Dňa víťazstva na vyhlásenie vojny, čo by jej umožnilo povolať vojská.”

Britský minister zahraničných vecí Ben Wallace sa minulý týždeň v rozhovore pre britskú rozhlasovú stanicu LBC priklonil k tejto možnosti: “Nebol by som prekvapený, keby v tento májový deň povedal: “Teraz sme vo vojne so svetovými nacistami a potrebujeme masovú mobilizáciu ruského ľudu.”

“Myslím si, že sa bude snažiť prejsť od svojej “špeciálnej operácie”,” dodal minister s tým, že “už rozvaľuje ihrisko a pripravuje pôdu, aby mohol povedať – pozrite, teraz je to vojna proti nacistom a potrebujeme viac ľudí”.

Zástupca USA pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Michael Carpenter v pondelok uviedol, že USA majú veľmi pravdepodobné informácie o tom, že Rusko sa “niekedy v polovici mája” pokúsi anektovať Luhanskú a Doneckú oblasť” a pripojiť novovzniknutú ľudovú republiku v Chersonskej oblasti.

Po tom, čo ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov cez víkend priznal, že vojenské úspechy nebudú oznámené, sa rozšírili špekulácie o tom, čo by mohlo byť 9. mája oznámené okrem oznámenia o úspechoch v bojoch na Ukrajine.

“Naša armáda nebude umelo prispôsobovať svoje akcie žiadnemu dňu, vrátane dňa víťazstva,” povedal Lavrov pre taliansku televíziu Mediaset.

“Postup operácie na Ukrajine závisí predovšetkým od potreby minimalizovať akékoľvek riziko pre civilné obyvateľstvo a ruských vojakov,” vysvetlil Lavrov, prečo sa ofenzíva neurýchľuje.

zdroj: cnn.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…