Na hraniciach medzi Slovenskom a Rakúskom sa opäť zaviedli prísne kontroly. Rakúšania tak chcú obmedziť príchodu nakazených ľudí.

Okrem našich hraníc tak budú činiť aj na tých s Talianskom, Slovinskom či Maďarskom. Precízne budú kontrolovať zdravotný stav ľudí. Vstupné kontroly realizované zdravotníckymi úradmi majú byť podľa výnosu bezodkladne masívne posilnené“. Samotní Rakúšania sa musia po návrate z rizikových krajín preukázať testom na SARS-CoV-2, ktorý nie je starší ako 72 hodín, inak musia ísť do desaťdňovej karantény.

Prísnejšie kontroly na hraniciach pre tých, ktorí sa vracajú z dovoleniek, žiadal v rozhovore zverejnenom v sobotu rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Kurz zdôraznil, že nárast nových prípadov nie je počas dovolenkovej sezóny prekvapivý. „Súčasné čísla sú znepokojujúce. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme zabránili šíreniu vírusu bez toho, aby sme opäť museli uzavrieť krajinu,“ dodal kancelár.

Pri návrate z rizikových oblastí musia Rakúšania predložiť zdravotným kontrolám na hranici negatívny test na koronavírus, ktorý nebude starší 72 hodín, prípadne sa izolovať dva týždne v domácej karanténe.

Rakúsko doteraz zaznamenalo 23 298 prípadov nákazy koronavírusy. Na koronavírus covid-19 tam zomrelo 728 ľudí.

 

Ako predísť nákaze

  • Ak môžete, zostaňte doma. Von vychádzajte len ak je to nutné.
  • Všade mimo domu noste rúško. Chránite tak seba aj ostatných.
  • Ak ste na verejnosti, držte si od ostatných odstup aspoň 2 metre.
  • Umývajte si ruky hneď po príchode domov.

Obmedzte na minimum stretnutia s priateľmi, blízkymi a rodinou. Vírus môžete šíriť aj bez toho, aby ste mali príznaky.

 

 

Napíšte komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here