Práve sa stalo

Bývalý šéf Najvyššieho súdu a exminister spravodlivosti Štefan Harabin opakovane pouzkazuje na „rúškové“ mučenie a porušovanie ľudských práv a k svojmu odôvodneniu pripája rozsudok Mestského súdu v Prahe o zrušení mimoriadnych opatrení:

„Minimálne od začiatku júna tohto roka tvrdím, že občania Slovenska nemajú ani len právnu povinnosť nosiť rúška, lebo je to evidentne mučenie v zmysle čl. 3 Štrasburského dohovoru o základných ľudských právach a slobodách. Túto povinnosť na Slovensku uložil iba Mikas, nie minister zdravotníctva. V Česku, s ktorým máme vzhľadom na spoločnú štátnosť aj skoro identickú právnu úpravu v tomto smere, to uložilo dokonca ministerstvo zdravotníctvo a súd ju zrušil ako nezákonnú. Nemám k tomu ďalší komentár. Žiaľ zase som mal pravdu. Na umocnenie mojej pravdy pripájam i nemecké rozhodnutie. Netreba zabúdať, že Slovensko, Česko, ale i Nemecko sme v EÚ, kde platí pre všetkých spoločne CHARTA ZÁKLADNÝCH PRÁV EURÓPSKEJ ÚNIE,“ uviedol JUDr. Harabin s odkazom na rozsudok Mestského súdu v Prahe TU.

Po Čechách a už aj v Nemecku padol prelomový rozsudok ohľadom nosenia rúšok. Súd v meste Düsseldorf vyhovel v zrýchlenom konaní žalobe občana mesta, proti povinnosti nosenia rúška. Potvrdia to isté nakoniec aj súdy na Slovensku?

Štefan Harabin už niekoľko mesiacov vyhlasuje, že občania na Slovensku nemajú povinnosť nosiť rúška a neexistuje právny predpis, ktorý by ich  tomu viazal, či mohol nútiť.

Tvrdí: „Povinnosť nosenia rúšok je štátom organizované mučenie, ktoré zariadil Matovič. Minimálne od začiatku júna tohto roka tvrdím, že občania Slovenska nemajú ani len právnu povinnosť nosiť rúška, lebo je to evidentne mučenie v zmysle čl. 3 Štrasburského dohovoru o základných ľudských právach a slobodách. Túto povinnosť na Slovensku uložil iba Mikas, nie minister zdravotníctva. V Česku, s ktorým máme vzhľadom na spoločnú štátnosť aj skoro identickú právnu úpravu v tomto smere, to uložilo dokonca ministerstvo zdravotníctvo a súd ju zrušil ako nezákonnú.“

„Netreba zabúdať, že Slovensko, Česko, ale i Nemecko sme v EÚ, kde platí pre všetkých spoločne CHARTA ZÁKLADNÝCH PRÁV EURÓPSKEJ ÚNIE“, upozorňuje Štefan Harabin.

Vedenie mesta Düsseldorf zrušilo povinnosť nosiť rúška a to s okamžitou platnosťou. Súd v 600-tisícovom Düsseldorfe vyhovel v zrýchlenom konaní žalobe architekta Johannesa Engelhardta proti povinnosti nosenia rúška. Tá v Nemecku platí od 9. novembra. „Neverím na účinok rúšok. Veď sami virológovia už v marci tvrdili, že nič neprinášajú. Preto som išiel k súdu,“ citoval architekta Engelhardta nemecký denník Bild.

„Neverím na účinok rúšok. Veď sami virológovia už v marci tvrdili, že nič neprinášajú. Preto som išiel k súdu“, citoval architekta Engelhardta nemecký denník Bild.

V odôvodnení súdu k rozhodnutiu sa píše, že nariadenie o povinnosti nosiť rúško je príliš neurčité. Občanovi nie je jasné, kde a kedy sa na neho vzťahuje povinnosť nosenia rúška. Sudcovia majú pochybnosti aj o regulácii vzdialenosti 5 metrov, pretože ide ďaleko za hranicu 1,5 metra, ktoré vedci odporúčajú ako bezpečnú vzdialenosť pri šírení koronavírusu.

Tento verdikt súdu však platil najprv iba pre žalobcu. Ten však následne podal ďalšiu  žalobu, v zastúpení mnohých občanov. Následne mesto Düsseldorf  zrušilo s okamžitou platnosťou povinnosť nosiť rúško pre všetkých občanov.

Jochen Lober, právny zástupca Johannesa Engelhardta verí, že výsledkom sa budú inšpirovať aj ďalší, „tento rozsudok ma byť určitým signálom pre ostatné mestá a ukazuje, že si lokálni politici nemôžu robiť čo chcú“, poznamenal Lober.

Podobné články

MIMORIADNA SPRÁVA: Premiér Matovič opäť pritvrdzuje: Neuveríte, čo čaká Slovensko!

Uviedol to premiér Igor Matovič včera v diskusnej relácií RTVS Sobotné dialógy.…

MIMORIADNA SPRÁVA! Premiér Matovič plánuje testovanie učiteľov, žiakov a rodičov približne každé 3 týždne

Celoplošné testovanie na Slovensku bolo mimoriadne účinnou zbraňou voči šíreniu koronavírusu. Takto…

MIMORIADNE: Plošné testovanie o dva týždne bude zrejme povinné. Toto nás čaká na Vianoce!

V nedeľnej diskusnej relácii V politike televízie TA3 to povedal predseda vlády…

Premiér Matovič plánuje cez Vianoce tvrdý lockdown, musí vidieť záujem Slovákov o masívne testovanie!

A je možné, že opäť bude nútené pod hrozbou zákazu vychádzania, nemožnosti…