Ľudia v meste, kde bol prvý vírus prvýkrát odhalený, podnikajú prvé opatrné kroky vonku potom, čo boli na tri mesiace v karanténe.

Minulý týždeň oslávilo mesto Wu-chan koniec svojho takmer trojmesačného zablokovania. Kvetinové záhony a stromy boli vysadené v parkoch naprieč nemocnicami, ktoré boli predtým ohromené chorými pacientmi. Ulice boli vydezinfikované.

Pred polnocou minulú stredu, keď boli oficiálne zrušené obmedzenia brániace ľuďom opustiť mesto, štátne spravodajské strediská poslali na oblohu drony na filmovanie osvetlených budov a mostov. Autá sa zoradili pri diaľničných mýtnych staniciach a čakali na odchod. Vodiči opísali pocit, že je konečne „oslobodený“. Niekoľko výstavieb v oblasti bývania označovalo vlajky za „bez vírusov“. Jeden povedal: „Rozhodujúca bitka, rozhodujúca výhra.“

Wuhanov odchod z uzamknutia je súčasťou širšieho úsilia čínskych predstaviteľov, aby ubezpečil verejnosť, že život sa môže vrátiť k normálu a že úrady tento vírus porazili.

„Významné opätovné otvorenie Wu-chanu má vyslať signál, že Čína sa vracia k podnikaniu a môže sa pokračovať v práci. Ale napriek vládnemu úsiliu budú ľudia stále veľmi opatrní, “povedal Ho-Fung Hung, lektor politickej ekonómie na Johns Hopkins University. „Ľudia nemôžu ľahko zabudnúť na skoré nesprávne kroky vlády pri spôsobovaní krízy, najmä pre tých, ktorí stratili svojich blízkych alebo majú vážne narušené zdravie.“

V meste zostáva veľa obchodov zatvorených a reštaurácie sa otvárajú iba na rozvoz. Školy, kiná a iné zábavné zariadenia zostávajú zavreté. Mnoho štvrtí je stále zapečatených, iba tie, ktoré majú povolenie od svojich zamestnávateľov, môžu pravidelne odchádzať za prácou. Zatiaľ čo ľudia môžu slobodnejšie prichádzať a odchádzať, sú tu neustále kontrolné stanoviská, kde obyvatelia musia preukazovať svoj „zdravotný zákonník“ a nechať si odmerať teplotu. Zhang hovorí, že musí prejsť štyrmi, aby sa dostal na miestnu autobusovú zastávku.

Pokračujúce obmedzenia, ktoré orgány uviedli, budú zrušené „postupným a usporiadaným spôsobom“, sú znakom toho, že epidémia – aj keď je oveľa ľahšia – neskončila.

Pinterest
 Po ukončení blokovania pracuje muž v kaviarni vo Wu-chane. Fotografia: Roman Pilipey / EPA

Mnohí obyvatelia sa stále obávajú počtu asymptomatických pacientov, ako aj prepustených pacientov, ktorí znovu testujú pozitívne, ale nemajú príznaky. Iní sa obávajú počtu prichádzajúcich prípadov, keď sa čínski cestujúci vracajú z infikovaných krajín. Včera Národná zdravotná komisia informovala o 46 nových prípadoch z predchádzajúceho dňa, všetky okrem štyroch zo zahraničia. Provincia Hubei, ktorej hlavným mestom je Wu-chan, neeviduje žiadne nové prípady za sedem dní.

„Stále sa bojíme a zostaneme vo vnútri.“ Stále existujú ľudia, ktorí vyšli z pozitívneho testu, “uviedla 68-ročná Zhou, ktorá žije v Hankou a ktorá sa po dvoch mesiacoch odvážila mimo svojho domova.

Iní uviedli, že sa túži vrátiť do práce, ale stále sa obávajú možnosti druhého prepuknutia choroby. „Návrat k normálu neznamená, že vírus zmizne,“ uviedla Iris Yao (41), ktorá tiež žije v Hankou.

V nedávno otvorenom obchode so zmiešaným tovarom hneď vedľa nemocnice Wuhan Youfu neďaleko trhu s morskými plodmi Huanan, kde boli prípady prvýkrát odhalené, majiteľka obchodu uviedla, že by sa do práce nevrátila, ak by to tak nebolo. „Ak nevyjdem, nemôžem zarobiť peniaze a nemôžem jesť.“ Keby som mohla, zostala by som doma, “povedala.

Niektorí uviedli, že ich susedstvá sa po uvoľnení obmedzení opäť sprísnili. Objavili sa niektoré podozrenia na nové infekcie. Iní uviedli, že neveria tomu, čo bolo oficiálne hlásené. Coco Han, 22 rokov, ktorá bola nakazená vírusom v januári, si pamätala, ako jej zložka vo Wuchangu stále vysielala svoj znak „bez vírusu“, aj keď bola doma chorá.

Obyvatelia však tiež uviedli, že veria, že vláda vynahradila skoré nesprávnosti, vrátane pomalého varovania verejnosti pred vírusom a potláčania lekárov, ktorí sa pokúšali varovať obyvateľov.

Po celom meste sú viditeľné následky epidémie. V pohrebnom dome v okrese Wuchang príbuzní tých, ktorí za posledné dva mesiace zomreli, stále prichádzajú, aby si našli svoj popol blízkeho. Na čakanie boli postavené stany s plastovými stoličkami vzdialenými jeden meter od seba. Miestni obyvatelia uviedli, že pohrebný ústav musel v posledných týždňoch obmedziť počet ľudí, ktorí by mohli prísť na 100 za deň.

Zhang, ktorej dcéra študuje v Hongkongu, nechce, aby sa ešte vrátila, pretože neverí, že je dostatočne bezpečná. „Niektorí ľudia sa domnievajú, že katastrofa skončila, ale sú aj ľudia, ktorí to tak nevidia,“ uviedla.

„Nebezpečenstvo tu nie je nevyhnutne väčšie ako v iných čínskych mestách, ale existuje. Od bežných ľudí po vládu to vie každý. ““

zdroj:https://www.theguardian.com/world/2020/apr/12/wuhan-celebrates-its-liberation-as-covid-19-lockdown-endshttps://www.theguardian.com/

Napíšte komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here