Nedeľa prinesie počasie, aké sa len tak nevidí. Od juhozápadu k nám smeruje pásmo búrok, ktoré môže priniesť viaceré nebezpečné javy. Napríklad silné krupobitie, supercely (jednobunkové búrky s naozaj divokým počasím), downburst (mimoriadne prudký, silný dážď) a ojedinele môže byť aj tornádo.

Výstrahy pred búrkami vydal aj Slovenský hydrometeorologický úrad. Na obrázku je zobrazené pásmo búrok, ktoré v nedeľu zasiahne aj Slovensko. Oblasť vyznačená fialovou farbou označuje vysoké riziko.

Prehánky a búrky spojené so studeným frontom sa od juhozápadu už blížia nad naše územie. Podľa radaru sú slabšie, ako…

Zveřejnil(a) Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) dne Neděle 30. srpna 2020

Na nebezpečný prírodný úkaz upozornil server Severe Weather

VYSOKÉ / MDT riziká boli vydané aj pre Česko a Slovensko do Poľska, západného Bieloruska a južnej Litvy s hrozbou silných búrok, ktoré sú schopné vyvolať silný vietor, prívalové zrážky, tornáda a veľké krupobitie.

Je to rastúci potenciál, ktorý niekoľko izolovaných až rozptýlených búrok s tvarom pozdĺž severovýchodnej plochy usmerňuje teplý front. Vpredu sa mohlo hromadiť až asi 2 000 J / kg MLCAPE, ktoré sa prekrývali so silným strihom vetra s rýchlosťou 40 – 60 uzlov.

Zadný povrchový vietor pozdĺž prednej časti silne zvyšuje helicitu. Preto sa tornádo výrazne zvyšuje s každou búrkou, ktorá by mohla jazdiť po teplom fronte.

Východné Česko, západné Slovensko a južné Poľsko budú ovplyvnené intenzívnymi búrkami prichádzajúcimi z Álp smerom na severovýchod. S najrobustnejšími bunkami by sa mohol vytvárať škodlivý vietor.

zdroj: severe

LULUX SVIETIDLÁ:

lulux

Napíšte komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here