The map, 2013, based on 1.1 billion users

Zdravotníci v troch európskych krajinách hlásia potvrdené a podozrivé prípady zriedkavej infekcie vírusom opičích kiahní u ľudí.

Táto nebezpečná infekcia, ktorá sa môže šíriť z človeka na človeka, bola prvýkrát zaznamenaná v Spojenom kráľovstve. Ďalšie prípady sú hlásené z južnej Európy.

Portugalské úrady v stredu oznámili päť potvrdených prípadov. V Španielsku sa vyšetruje osem podozrivých prípadov.

Európske zdravotnícke orgány monitorujú situáciu aj v iných krajinách, keďže prvý prípad opičích kiahní sa objavil začiatkom tohto mesiaca vo Veľkej Británii, kde zaznamenali už sedem prípadov.

Všetci piati pacienti v Portugalsku s týmto ochorením, ktorého príznaky sú podobné kiahňam, sú muži žijúci v Lisabone a jeho okolí. Ďalších 15 ľudí s podobnými príznakmi čaká na výsledky.

V Británii bol prvý prípad nákazy zistený 7. mája u muža, ktorý sa vrátil z Nigérie. Neskôr boli podľa BBC potvrdené ďalšie prípady, ktoré s prvým prípadom nesúviseli.

Opičie kiahne sú zriedkavé vírusové ochorenie, ktoré má podobné, ale miernejšie príznaky ako kiahne. Prvýkrát boli u ľudí zaznamenané v Konžskej demokratickej republike v 70. rokoch 20. storočia a následne boli hlásené prípady aj z iných afrických krajín. Sú pomenované podľa opice makak, u ktorej bol vírus koncom 50. rokov 20. storočia prvýkrát objavený. K prenosu ochorenia z človeka na človeka síce dochádza, ale nie je veľmi častý.

Inkubačná doba, teda čas, kým človek ochorie, je približne desať dní. Najskôr príde horúčka, bolesť hlavy, svalov a iných častí tela. Horúčka prekročí 38,3 stupňa Celzia. Po dvoch až štyroch dňoch horúčka klesne a na koži tváre a tela sa začnú objavovať typické zmeny podobné kiahňam. Nasledujúce dni rozhodnú o tom, či sa pacient zotaví alebo nie. Úmrtnosť dosahuje 10 percent.

Vírus sa na človeka prenáša uhryznutím, poškriabaním alebo priamym kontaktom s krvou infikovaných zvierat (najmä hlodavcov). Šíri sa aj vzduchom alebo telesnými tekutinami infikovaných ľudí.

zdroj: edition.cnn.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…