Oko je zrkadlom duše, no jazyk je indikátorom vnútorného zdravia, pretože s takmer stopercentnou presnosťou vie všetko o stave vnútorných orgánov, ako aj o pôvode a štádiu vývoja určitých chorôb.

Lekári nás často varujú: „Môžete sa cítiť dobre a potom zrazu nečakane ochoriete. V skutočnosti vám celú tú dobu váš jazyk naznačoval, že sa niečo deje!“ Dnes vám niečo povieme o tom, prečo by ste mali venovať pozornosť tvaru, farbe a povlaku na jazyku a môžeme tak predčasne odhaliť skryté choroby.

Diagnóza podľa jazyka:
Jazyk sa už dlho považuje za indikátor zdravia vnútorných orgánov a systémov a niekedy sa zmeny na ňom prejavujú oveľa skôr ako iné príznaky choroby. Niektorí lekári sú presvedčení, že jazyk je priamo spojený so srdcom.

Podľa starej čínskej medicíny, stav rôznych orgánov nášho tela môžeme indikovať podľa rôznych častí jazyka: špička jazyka zodpovedá hornej časti tela a orgánov, bočné časti jazyka zodpovedajú za prostrednú časť tela, a koreň jazyka má na starosti dolnú časť tela.

Najlepší čas na odhalenie chorôb vďaka jazyku je ráno – na prázdny žalúdok. Potraviny, nápoje, lieky či tabak dokážu meniť farbu plaku a mohlo by dôjsť k nepresnostiam. Počas samo-vyšetrenia doširoka otvorte ústa, vyplazte jazyk no v žiadnom prípade ho nasilu nenaťahujte. Pozorne sa na jazyk pozrite a zistite, akú farbu má.

Malinovočervená farba jazyka
Táto farba môže indikovať otravu, sprevádzanú vysokou telesnou teplotou, závažné infekčné choroby alebo ťažkú formu zápalu pľúc. U detí môže táto farba znamenať šarlach. Tmavočervený alebo tmavý malinový odtieň telo nadobudne pri otrave soľami ťažkých kovov, húb, ako aj pri zlyhaní obličiek.

No nezabúdajte, že táto farba môže byť vyvolaná jedlom, ktoré obsahuje červený pigment, takže skôr než sa zľaknete si spomeňte, či ste deň predtým nejedli napríklad repu.

Belasý odtieň
Belasý odtieň horného a dolného povrchu jazyka vás varuje, že si máte dať pozor na srdce a kardiovaskulárne zlyhanie dlho predtým, ako reálne ťažkosti vzniknú. Takéto sfarbenie jazyka môže indikovať porušenie krvného obehu a kardiopulmonárnej nedostatočnosti.

Fialový jazyk
Fialový jazyk indikuje vážnu chorobu srdca a pľúc, ešte skôr, než sa prejaví a čierny jazyk je príznakom cholery.

Bledé sfarbenie dolnej časti jazyka
Toto sfarbenie môže indikovať patológiu žlčníka

Šedý povlak:
Vredové ochorenie žalúdka a zápal dvanástorníka je vždy sprevádzaný chronickou gastroenteritídou, takže šedý povlak na jazyku je zvyčajným príznakom týchto ochorení. Pamätajte si raz a navždy: ak ste si všimli vredy, jazvy alebo iné poranenia na jazyku a celkovo v ústnej dutine, ktoré sa nedokážu zahojiť, alebo sa objavujú znova a znova, okamžite vyhľadajte pomoc lekára!

Hladký, jasne červený povrch jazyka:
Tento odtieň je spôsobený atrofiou jazykového výrastku, nasvedčuje prítomnosti chronickej kolitíde či rakoviny žalúdka.

Hypertrofia a začervenanie papily na pravej polovici jazyka:
Začervenanie nás varuje pred patológiou obličiek, možnými ochoreniami sleziny, hypertrofiou a pred chorobou panvy.

Hlboké odtlačky zubov na prednej a bočnej strane jazyka:
Odtlačky indikujú stres, neurózu alebo silnú únavu. Okrem toho odtlačky zubov na jazyku svedčia o problémoch tráviaceho traktu: dysbakterióza črevného traktu a syndróm dráždivého čreva.

Zakrivenie stredovej línie jazyka:
Zakrivenie poukazuje na problémy s chrbticou, na problémy v hrudnej oblasti alebo na osteochondrózu. Zakrivenie alebo vychýlenie centrálnej línie jazyka môže nastať aj pri akútnej mŕtvici.

Včasná diagnostika chorôb je kľúčom k úspešnej liečbe a k zdravej budúcnosti! Venujte pozornosť signálom vášho tela a budete zdraví! Nezabudnite zdieľať náš užitočný článok so svojimi priateľmi.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

ZDROJ: takprosto.cc

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…