Pokúšate sa jesť správne a získať všetky vitamíny a minerály z celých čerstvých produktov. Nedostatky vitamínov sa však môžu prejaviť ako fyzické príznaky napriek všetkým našim snahám dobre jesť.

Počas trávenia konzumujeme vitamíny a živiny z našej potraviny. Na rozdiel od vitamínu D, ktorý môže byť vyrobený našimi orgánmi, dostaneme B 12 len z vonkajších zdrojov.

B-12 a vegáni

B-12 sa často nenachádza v rastlinách. V dôsledku toho sú prísny vegáni alebo vegetariáni najviac náchylní na nedostatok B-12. Jedným z riešení je použitie výrobkov obohatených o B-12, ako je napríklad obohatené sójové alebo orechové mlieko.

Mali by ste užívať doplnky? 
B-12 doplnky sú k dispozícii vo forme kvapalín alebo kapsúl. Ak sa vyhnete mäsom, vajcom a mliečnym výrobkom, potom sú dobrou voľbou doplnky stravy.

Medzi osoby, ktoré sú ohrozené nedostatkom B-12, patria starší ľudia, ľudia s HIV, ľudia, ktorí absolvovali chirurgický zákrok a ľudia s určitými poruchami zažívacieho traktu, ako je Crohnova choroba, ktorí majú ťažkosti so vstrebávaním živín.

Prečo je B-12 dôležitý?

Denná potreba pre B-12 je najnižšia zo všetkých vitamínov. Väčšina dospelých potrebuje len 2,4 mikrogramov denne. Je však dôležité vykonávať veľa funkcií tela. Nedostatok B-12 môže viesť k vážnym zdravotným problémom.

Nedostatok extrémneho B-12 môže prispieť k kardiovaskulárnym ochoreniam, anémii, mŕtvici, strate pamäti, inkontinencii, paranoji, depresii a iným vážnym zdravotným problémom. Ak poznáte príznaky nedostatku B-12, môžete podniknúť kroky na odstránenie negatívnych účinkov na zdravie.

 

 

Tu je 7 známok nedostatku B12.

1. Únava
Cítite sa unavený? B-12 je dôležitý pre aeróbnu energiu v tele. Bez dostatočného množstva tohto vitamínu naše telá nedostanú kyslík a energiu, ktorú potrebujeme.

2. Brnenie a necitlivosť
Nepríjemnosť v oblasti paží a nôh spolu s pocitom tŕpnutia môže byť príznakom nedostatku B-12. Kontaktujte svojho lekára a zistite príčinu.

3. Bolesť kĺbov
Závažná bolesť kĺbov, ktorá nie je spojená s traumou alebo chronickým zápalom, ako je artritída, môže byť príčinou poplachu.

 

4. Palpitácie srdca alebo dýchanie
Dyspnoe a palpitácie srdca boli spojené s nedostatkom B-12. Ak máte pochybnosti, skontrolujte.

5. Slabosť
Okrem svalovej slabosti môžu problémy s rovnováhou tiež znamenať problém s nedostatkom tohto vitamínu.

6. Žltačka
Žltačka je žltnutie kože alebo bielych očí, ktoré môžu naznačovať vážne zdravotné problémy.

7. Opuchnutý jazyk
Niektorí pacienti s deficienciou B-12 majú zápal jazyka. Medzi ďalšie príznaky spojené s ústami patrí hladký jazyk, ako aj zníženie chuti.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie. Všetky potrebné kroky najprv konzultujte so svojím lekárom / lekárnikom.

 

Podobné články

Slovák svojim nákupom poriadne rozosmial predavačku: Neuveríte, čo priniesol k pokladni!

Na stránke venovanej anonymným priznania zamestnancov obchodného reťazca LIDL sa nedávno objavil…

VEĽKÝ POZOR! Máte doma jednu z týchto 2€ mincí? Môžu mať hodnotu tisícov EUR!

Premýšľali ste niekedy nad tým, kde zohnať peniaze navyše napríklad na letnú…

Nahnevaný Slovák to už nevydržal a premiérovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ!

Nahnevaný Slovák to už nevydržal a posiela tvrdý odkaz súčastnej vláde! Aj ja som…

Na Úrade vlády začali po pokojnom proteste zvárať bránu! Pripravujú sa na najhoršie? (Video)

Už v nedeľu 15.novembra podvečer sa v Bratislave konal pokojný protest, kde…